Apie niekalus ir rimtas problemas

Paauglių rate – atviri pokalbiai

Turbūt ne vienas yra girdėjęs šmaikščią repliką, kad šiuolaikinės Z kartos vaikai jau gimė su telefonu rankose ir socialiniais tinklais. Iš vienos pusės tai glumina – šiuolaikinėje visuomenėje, kai visi skubame, galvoje sukasi tik darbų ratas,  net nesusimąstome, kad prarandame realų bendravimą su artimaisiais, o ypatingai – vaikais. Galime tam priešintis kiek norime, tačiau realybė yra tokia, kad šiuolaikiniai vaikai ir jaunimas didžiąją dalį savo laiko praleidžia internete ir nesuklysime teigdami, kad su juo jie auga. Tačiau iš kitos pusės – virtualus pasaulis ir technologijos yra tiesiog neatsiejama šiandienos ir ateities dalis.

Bendravimo trūkumas tapo itin opia problema ir liečia visus, tačiau, ko gero, sunkiausia sukontroliuoti yra paauglių amžiaus grupę. Juk paauglystė iš esmės yra vienas iš sunkiausių ir sudėtingiausių amžiaus tarpsnių. Šiuo laikotarpiu vyksta fiziologiniai, socialiniai ir intelektualiniai pokyčiai, stipriai keičiasi gyvenimo bei veiklos samprata, socialinis vaidmuo, formuojasi moralinės vertybės, keičiasi atsakomybės suvokimas ir kt. Turbūt neretas tėvelis sutiks, kad šiuolaikiniai vaikai bręsta gerokai anksčiau, nei ankstesnioji karta. Vienas šiuos pokyčius lemiantis veiksnys – technologijų įtaka. Internetas atveria platesnes galimybes, informacijos gausa padeda greičiau formuotis paauglio asmenybei.

Apie niekalus ir rimtas problemasDirbant Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Vaikų aptarnavimo skyriuje neretai tenka bendrauti net tik su vaikais ir jaunimu, bet ir su tėveliais, kurie su giliu atsidusimu pasakoja, kaip sunku rasti ryšį su savo vaiku. Jie pasakoja apie iššūkius, su kuriais abi pusės kasdien susiduria. Ypatingai išskirti galime vieną problemą, aktualią beveik kiekvienai auginančią paauglį šeimai – jo apatija viskam.

Ši problema tapo tarsi savotišku iššūkiu – surasti veiklą, kuri sudomintų paauglį ir jis skirtų laiko apsilankyti bibliotekoje bei pradėtų domėtis literatūra. Pradėjus labiau domėtis paauglių gyvenimo ypatumais ir skirti daugiau dėmesio šiai amžiaus grupei bei bendraujant su jais supratau, kad labiausiai jiems trūksta atviro bei nuoširdaus bendravimo, ryšio tiek su bendraamžiais, tiek su vyresniais. Kilo idėja suburti grupę jaunuolių, kurie galėtų atvirai pasikalbėti apie problemas, su kuriomis jie susiduria kasdien, bei dalintųsi savo patirtimi. Taip gimė pokalbių valandėlė „Apie niekalus ir rimtas problemas“. Vienintelis svarbus jaunimo atrankos kriterijus į šia grupę buvo  visapusiškas pasitikėjimas vienas kitu.

Pirmoji grupė startavo prieš daugiau nei dvejus metus, 2019 metais,  ir bendru nutarimu vadinosi „Tarp mūsų, mergaičių“. Mano asmeninei nuostabai, idėją pavyko įgyvendinti su kaupu – užsiėmimą noriai lankė 6 paauglių grupė (15 metų), kuri vasaros metu pasipildydavo dar keliomis iš užsienio atostogų grįžusiomis emigrantėmis (draugėmis). Paklausus merginų, kas jas traukė vis sugrįžti į užsiėmimą, jos vieningai atsakė – pasitikėjimas, atvirumas ir visiškas konfidencialumas bei aktualių temų nagrinėjimas, neformali aplinka, kuri joms leido visiškai atsipalaiduoti bei atsiverti.

Apie niekalus ir rimtas problemasKiekvienas užsiėmimas buvo tarsi iššūkis – panirus į paauglių pasaulį, reikėjo rasti kalbos būdą, kad būtų išlaikytas ryšys ir įgautas jų pasitikėjimas. Padėti susidoroti su iškilusiomis problemomis padeda šviečiamoji metodinė medžiaga. Reikia atrinkti literatūrą, kuri būtų įdomi paauglėms ir taip skatintų skaitymą bei leistų suprasti, jog ne tik laikas, praleistas prie interneto,  informacijos gausa jame yra naudinga, kad ir skaitymas skatina žmogų tobulėti bei surasti atsakymus į iškilusius klausimus. Tai yra puikus būdas nukreipti mintis ir atsipalaiduoti. Pasirinktų temų ir diskusijų spektras labai platus – nuo grožio supratimo iki priklausomybių, nuo santykių su tėvais bei bendraamžiais iki pirmosios meilės – viskas, ką išgyvena šiandieninis jaunimas.

Didelės sėkmės sulaukusi pirmoji grupė užaugo ir greit kels sparnus į platųjį pasaulį, o sukaupta patirtimi jau pradėjau dalintis su nauju paauglių merginų būreliu (11–12 metų), kuris vadinasi „Apie niekalus ir rimtas problemas“. 2021 m. rudenį suburta antroji merginų grupė kiekvieną ketvirtadienį po pamokų smagiai leidžia laiką kartu, aptaria ne tik svarbias bei aktualias temas, bet ir žaidžia žaidimus ir kelia sau iššūkius, kurie ne tik joms, bet ir man padeda augti kaip asmenybei, padeda pažvelgti į paauglio situaciją iš kitos pusės ir labiau jį suprasti.

Šis užsiėmimas įgyja prasmę tuomet, kai jauti, kad tai padeda paaugliui pasijusti svarbiam, reikalingam, išgirstam. Įgyta patirtis leidžia lengviau išgyventi šiuolaikiniame pasaulyje, kupiname iššūkių, nepasiklysti informacijos sraute, suvokti svarbiausius gyvenimo orientyrus.

 

Kristina Kelmelienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
vyr. bibliotekininkė

Apie niekalus ir rimtas problemas Apie niekalus ir rimtas problemas Apie niekalus ir rimtas problemas

Spausdinti
Facebook komentarai