Merginos

Diagnozė – paauglystė

Paauglystė – dažniausiai yra sunkus metas, kai jaunuolis patiria sparčius fizinius pokyčius, neretai sutrinka jo emocijos, stipriai pradeda keistis jo samprata apie gyvenimą ir veiklą, vaidmuo socialinėje aplinkoje. Įžengęs į šį amžių, jaunuolis aptinka savo dvasinį pasaulį, kyla klausimai – „Kas aš?, „Ką noriu veikti?“ ir kt. Būtina paminėti, kad paauglystėje ypač svarbi tampa bendraamžių įtaka, vyksta naujų autoritetų paieška, todėl jaunuolis, kuriam sunku rasti atsakymus į iškeltus klausimus, apibrėžti savo norus, kai nesijaučia savas artimoje aplinkoje, stengiasi rasti terpę, kurioje būtų priimtas, suprastas ir įvertintas.

Pritraukti jaunuolį į biblioteką, sukurti artimą ryšį ir jį išlaikyti yra nelengvas iššūkis. Šiandien tarp jaunimo  vyrauja nuomonė, kad knygos namai yra nemadinga vieta susibūrimams, tačiau yra keli išbandyti būdai, padedantys pakeisti šį stereotipą – pirmo susitikimo metu su jaunuoliu elgtis kaip su sau lygiu, stengtis būti pasiruošus išklausyti, rodyti jam pagarbą, skirti dėmesį ir priimti jį kaip asmenybę su savo nuomone bei požiūriu, stengtis nepertraukinėti ir nekišti savo pastabų, kai jis bando išsikalbėti, atsiliepti į tai, ką jis nori išreikšti. Tai keli būdai užmegzti ryšį su jaunuoliu, galintys padėti pagrindą sėkmingai draugystei.

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Vaikų aptarnavimo skyriuje jau ketvirtus metus iš eilės organizuojamos paauglių ir jaunimo pokalbių valandėlės „Apie niekalus ir rimtas problemas“. Šios iniciatyvos esmė yra patirti kolektyviškumo jausmą, išmokti tolerancijos, sukurti draugišką bendravimo aplinką, aptarti aktualius jaunimui klausimus ir problemas, būti atviriems ir atliepiantiems jų poreikius. Pagrindinis kriterijus, kuris būtinas norint patekti į šią grupę, yra besąlygiškas tarpusavio pasitikėjimas. Saugioje ir uždaroje erdvėje vykstant pokalbiams jaunuolis nori išsipasakoti, pasidalinti savo mintimis, išgyvenimais, patirtimis ir svajonėmis, žiniomis, todėl turi jaustis saugiai ir nebijoti visiškai atsipalaiduoti, būti savimi.

Malonu pažymėti, kad nuo 2022 metų išaugo susidomėjimas šia veikla. Minėti užsiėmimai yra organizuojami jau dviejų skirtingų amžiaus grupių dalyviams – 6–7 klasių moksleiviams ir abiturientams. Pasirenkamos pokalbių temos, o kartais ir kūrybinės veiklos ar interaktyvios pramogos yra skirtingo pobūdžio, tačiau veiklos vyksta bendru sutarimu, įsiklausant į kiekvieno nuomonę, nė vieno nestatant į jokius rėmus. Svarbiausia, kad dalyviai gerai jaustųsi, galėtų atsipalaiduoti, atitrūkti nuo kasdienių rūpesčių. Diskutuojant pasirinkta tema nepastebimai yra skatinamas skaitymas, nes kai bibliotekininko tinkamai pasiūlyta knyga atitinka užsiėmimo dalyvio lūkesčius, tuomet jis šia literatūra dalinasi su draugais. Šis būdas atveda jaunimą į knygų pasaulį, paverčia jį aktyvesniu skaitytoju, įvairia literatūra besidominčiu žmogumi.

Šis kartu praleistas laikas – tai būdas tobulėti ir mokytis ne tik užsiėmimo dalyviams, bet ir su jais draugaujančiam bibliotekininkui, kuris turi įkvėpimo ir yra pasirengęs tapti jų gyvenimo dalimi, ieško naujų skaitymo skatinimo formų, parodo, kaip yra svarbu skaityti, prisideda prie bibliotekininko profesijos patrauklaus įvaizdžio formavimo.

Kristina Kelmelienė,
Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos
Vaikų aptarnavimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė

Spausdinti
Facebook komentarai