MIRKT Žygis

Pasaulinę medijų ir informacinio raštingumo savaitę bibliotekos kvietė atnaujinti savo žinias ir mokė kritiškai vertinti informaciją

Pasaulinę medijų ir informacinio raštingumo savaitę, vykusią spalio 24–31 d., Lietuvos viešosios bibliotekos kvietė gyventojus į įvairius mokymus, kuriuose kalbėta, kaip nepasiklysti  interneto ir socialinių tinklų platybėse, kaip atskirti patikimą informaciją nuo melagienų. Šiandieninėje visuomenėje dėl didžiulės informacijos gausos būtina mokėti atsirinkti teisingą informaciją bei ją kritiškai įvertinti.

Daugelyje Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų, tarp jų ir Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje, spalio 21 d. vyko orientacinis žygis „Taigi viską žinau“. Žygyje dalyviai turėjo galimybę išbandyti jėgas ir atsakyti į įvairius klausimus, susijusius ne tik su medijų ir ir informaciniu raštingumu, bet ir su Šilutės miesto žymiais kultūros paveldo objektais, bei laimėti rėmėjų prizų.

MIRKT Žygis MIRKT Žygis MIRKT Žygis MIRKT Žygis MIRKT Žygis MIRKT Žygis MIRKT Žygis MIRKT Žygis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spalio 24 dieną viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su finansų ekspertu iš MB „iFuture investments“ Edvardu Judženčiu. Renginio metu finansų konsultantas kalbėjo apie finansinę laisvę, kuri prasideda nuo finansinio raštingumo ir plano, aptarė pakopinę pensijų sistemą, gyvybės ir sveikatos draudimus bei jų naudą, atsakinėjo į dalyvių klausimus.

Paskaita apie finansinį raštingumą Paskaita apie finansinį raštingumą Paskaita apie finansinį raštingumą

 

 

 

 

 

 

 

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Grabupių filialo lankytojai spalio 24 d. dalyvavo mokymuose „Informacijos paieškos ir strategijos“.  Mokymų metu dalyviai sužinojo, kodėl sunku rasti patikimos informacijos, kaip neįsitraukti į aido kambarius, apie informacijos paiešką „Google“ ir „Youtube“ svetainėse.

MIRKT mokymai Grabupiuose

Netradicinės pamokos – mokymai „Interneto troliai ir botai. Kaip juos atpažinti ir neužkibti ant jų kabliuko?“ spalio 24–26 d. vyko Kintų filiale. Jose dalyvavę Kintų pagrindinės mokyklos 6–10 klasių moksleiviai suskirstė į darbo grupes: vienos grupės nagrinėjo trolių, kitos grupės – botų sampratą. Kartu aiškintasi, kas tai yra, kokios jų ypatybės, kas būdinga, kaip juos atpažinti, kokia žala asmeniui ir visuomenei, kam ir kokia nauda, kokie pasipriešinimo būdai ir t. t. Dalyviai sužinojo, kas yra  elfai. Lietuvos elfai – ne mitologinės ar fantastinės būtybės, o realūs, pilietiški ir patriotiškai nusiteikę žmonės, kurių neriboja valstybių sienos. Juos vienija bendras tikslas –  savanoriškai, įvairiomis priemonėmis prisidėti prie kovos su priešiška Lietuvai dezinformacija. Elfai yra sąmoningumo, pilietinių, kultūrinių, istorinių ir kitų vertybių saugotojai, stiprinantys  visuomenės atsparumą informacinėms grėsmėms ir rodo pavyzdį sąjungininkams. Susirinkusieji Žiūrėjo filmuką „Kaip atpažinti botą?“ ir  „Kaip kovoti su troliais?“.

Inkaklių filiale spalio 25 d. surengti mokymai suaugusiems. Mokymų tema – informacijos vertinimas ir atranka. Mokymų dalyviai sužinojo, kokie yra informacijos atrankos ir vertinimo kriterijai, kas yra kritinis mąstymas, kaip juo naudotis, kaip atskirti melagienas nuo tikrų žinių, kaip sužinoti, ar žiniasklaidos teikiamos naujienos yra teisingos, kaip patikrinti, ar vaizdai, vaizdo įrašai yra nesuklastoti.

Katyčių filialo lankytojai spalio 25 d. nuotoliniu būdu klausėsi paskaitos  „MIRKT ir aišku: apie sveikatos raštingumą kartu su Lietuvos medicinos biblioteka“, kurios metu įvairių sričių  medicinos specialistai diskutavo ir davė patarimų, kaip surasti reikiamą informaciją ir tinkamai ją suprasti bei pritaikyti. Neretai iš įvairių šaltinių sužinome apie sveikatos stiprinimą, sveikos gyvensenos taisykles, mitybą ir pan., tačiau ar ši informacija yra teisinga? Būtent visuomenės sveikatos raštingumas, visuomenės įsitraukimas į gydymo procesą yra vienas iš veiksnių, lemiančių sveikatos sistemos efektyvumą.

Susikaupusios klausomės

 

 

 

 

Spalio 25 d. Traksėdžių filiale diskutuota apie socialinių medijų neigiamą poveikį emocinei sveikatai. Vis dažniau susirgę pirma skubame sužinoti negalavimo priežastį internete, o tik vėliau registruojamės pas gydytoją. Gebėjimui suprasti informaciją apie sveikatą, norint priimti palankius sveikatai sprendimus, reikalingas sveikatos raštingumas. Susitikimo metu kalbėta, kaip pasirinkti patikimus šaltinius ir kritiškai įvertinti informaciją. Dalyviai mokėsi registruotis vizitui pas gydytoją naudodamiesi portalu „E.sveikata“.

Įsijungdamas į visame pasaulyje vykstančią Pasaulinę medijų ir informacinio raštingumo savaitę Žemaičių Naumiesčio filialas pakvietė bendruomenės narius į suaugusiųjų skaitmeninio raštingumo mokymus. Pagal dalyvių pageidavimą, iš gausios mokymų medžiagos mokymams  buvo pasirinktos keturios temos:„ Iššūkiai ieškant informacijos“, „Kur ieškoti informacijos?, „Pagrindiniai informacijos vertinimo kriterijai“, „Socialiniai tinklai kritinio mąstymo kontekste“. Temos buvo analizuojamos spalio 24 ir 26 dienomis. Mokymų dalyviai aptarė įvairias situacijas, susijusias su  iššūkiais ieškant informacijos, medijų įvairove. Aptarta kritinio mąstymo koncepcija. Aiškintasi,  kaip atskirti žalingą informaciją, propagandą. Prieita prie išvados, kad norint nepasiklysti informacijos sraute svarbiausia  yra kritinis mąstymas.

MIRKT savaitės akimirka Ž. Naumiestyje

 

 

Medijų ir informacinio raštingumo savaitės metu filialuose surengti 23 mokymai, kuriuose dalyvavo 153 dalyviai.

Savaitės metu bibliotekininkai kvietė išbandyti virtualų pabėgimo kambarį/užduočių ruožą, skirtą pasitikrinti medijų ir informacinio raštingumo žinias. MIRKT savaitės renginių dalyviams buvo dalinami informaciniai lankstinukai ir Go3 televizijos 1 mėn. nemokama prenumerata.

Tikimės, kad įgytos medijų ir informacinio raštingumo žinios pravers bibliotekų lankytojams, besinaudojantiems šiuolaikinėmis informacijos technologijomis, ir jie nepasiklys gausiame informacijos sraute.

10 Klasės moksleiviai žiūri video medžiagą Aštuntokai susikirstė į komandas Dešimtokų komandinis darbas Devintokai komandose atlieka užduotį Mokymo medžiaga Mokymų dalyviai

Spausdinti
Facebook komentarai