Viko guolis. Bunkerių sistema

Aktyviausi iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ veiklų organizatoriai apdovanoti kelione į Lenkiją

Baigiantis mokslo metams LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra pakvietė švietimo, kultūros bei kitas įstaigas įsitraukti į iniciatyvą „Atverk duris vasarai“.  Tai jau aštuntoji tokia iniciatyva. Šiemet galimybę daugiau nei 29 600 vaikų turiningiau leisti atostogas suteikė 234 įstaigos tiek miestuose, tiek kaimo vietovėse. Saugias edukacines erdves siūlė neformaliojo vaikų švietimo įstaigos, daugiafunkciai centrai, muziejai, bibliotekos, mokyklos. Vaikams organizuotos sporto varžybos, kūrybinės dirbtuvės, knygų skaitymo popietės ir kt. Įvairiausiomis veiklomis siekta sudaryti galimybes vaikams judėti, bendrauti, pažinti, lavinti kūrybiškumą.

LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras pakvietė švietimo, kultūros įstaigų, dienos centrų, bendruomenės centrų ir kitų organizacijų, tarp jų ir Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos, atstovus spalio 27–29 d. vykti į edukacinę išvyką Šiaurės Lenkijos keliais, jos metu aplankant Šventaliepę, „Vilko guolį“, Lidzbarką, Gdanską, Fromborką,  Olivą, Sopotą ir Malborką.

Tai dovana toms organizacijoms, kurios aktyviausiai dalyvavo iniciatyvoje „Atverk duris vasarai“ ir vaikams suteikė galimybę prasmingai, nemokamai leisti vasaros atostogas. Šilutės F.  Bajoraičio viešajai bibliotekai skirtą LR Švietimo, mokslo ir sporto ministro Gintauto Jakšto padėką už aktyvų dalyvavimą iniciatyvoje „Atverk duris vasarai“ įteikė Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros Edukacijų ir stovyklų skyriaus vedėjas Andrius Zajančkauskas.

Spalio 27 d., anksti ryte, išvykome iš Lietuvos ir keliavome per Lenkiją. Vykome į Šventaliepę. Aplankėme barokinį ansamblį – bažnyčią ir jėzuitų vienuolyną. Klausėmės vargonais grojančių vienuolių, kuriems muzikuojant didžiausią įspūdį palieka judančios figūros. Pasigėrėję sakraliniu paveldu vykome į „Vilko guolį“ – Antrojo Pasaulinio karo metu buvusią Hitlerio būstinę. Apžvalginės ekskursijos metu susipažinome su bunkerių sistema ir nepavykusio pasikėsinimo prieš Hitlerį istorija. Toliau pasiekėme Varmės Lidzbarką. Apsilankėme kryžiuočių nukariautose prūsų žemėse XIV a. pastatytoje pilyje. Dabar čia įkurtas Olštino krašto muziejaus skyrius. XVI a. pr. pilyje gyveno ir dirbo Mikalojus Kopernikas.

Antrąją dieną keliavome į Fromborką, kur  Varmijos vyskupų rezidencijoje gyveno ir dirbo žymus astronomas Mikalojus Kopernikas. Pamatėme įspūdingą gotikinę katedrą. Flamandų keliautojas Žiliberas de Lanua, XV a. keliavęs po Rytų Europą, rašė, kad jo matytos Vilniaus gotikinės katedros architektūrai įtakos turėjo Fromborko katedra, viena didžiausių ir gražiausių Šiaurės Rytų Europoje bažnyčių. Aplankėme katedrą ir Mikalojaus Koperniko kapą. Šiandien vyskupų rezidencijoje įkurtas muziejus skirtas didžiajam astronomui. Pakilome į masyvų didįjį gynybinį bokštą, kurio viršuje dabar yra apžvalgos aikštelė, o viduje veikia planetariumas. Vykome į Olivą, kur apžiūrėjome dar XII a. pastatytą katedrą, garsėjančią savo įspūdingais vargonais. Vėliau vykome į Sopotą – garsiausią Lenkijos pajūrio kurortą. Baltijos jūroje yra 511 metrų ilgio medinis molas. Pasivaikščiojome Monte Cassino alėja , kurios grožį įvertino čia savaitei apsistojęs diktatorius Adolfas Hitleris. Vakarop atvykome į Gdanską.  Šis miestas, istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 997 metais, XII a. tapo svarbiu Baltijos pajūrio uostu. Susipažinome su senamiesčiu, kuriame stovi dailiai išsirikiavę renesansiniai namukai, daugelis kurių buvo atkurti po Antrojo pasaulinio karo metu miestą sukrėtusių destrukcijų. Praėjome net trejus vartus: Aukštutinius, kurie kadaise buvo pagrindiniai miesto vartai, prie kurių pasitikti garbingiausi miesto svečiai; Auksinius – ant kurių fasado matomos figūros, reprezentuojančios gerąsias Gdansko gyventojų savybes;   Žaliuosius – buvusią karalių rezidenciją, kurioje šiandien rasime Nacionalinį muziejų bei vienos iš Lenkijos profesinių sąjungų „Solidarumas“ lyderio, Lenkijos prezidento Lecho Valensos darbo kabinetą. Vaikščiodami uosto krantine grožėjomės vokiško stiliaus pastatais, o grįžę į centrinę Ilgojo turgaus gatvę šalia rotušės bokšto išvydome miesto simbolį – Neptūno fontaną, kuris vietiniams toks brangus, jog Antrojo pasaulinio karo metais su kitais ypatingos reikšmės objektais jis buvo išmontuotas ir paslėptas.

Paskutinę kelionės dieną vykome į Malborką – buvusią Kryžiuočių ordino sostinę. Apsidairę po didžiausios Europoje pilies teritoriją supratome, kodėl lietuviams užimti šios tvirtovės nepavyko. Įspūdingo dydžio rūmų, užimančių 20 hektarų plotą, sienos saugo turtingą galingiausios to meto Rytų Europos valstybės – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Lenkijos karalystės bei Prūsijos istoriją. Čia buvo kalinamas į kryžiuočių nelaisvę paimtas Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis. Jis buvo vienintelis kalinys pilies istorijoje, kuriam pavyko pabėgti. Pasižvalgę po pilyje įkurtą muziejų bei pasigėrėję apylinkių vaizdu nuo pilies kuorų, vykome namų link.

Ši edukacinė išvyka į Lenkiją buvo puiki galimybė pažinti šalies kultūros, mokslo, švietimo tradicijas, naujoves ir pasiekimus, pasisemti naujų idėjų bibliotekoje teikiant įvairias paslaugas vaikams, paaugliams bei jaunimui.

 

Vitalija Vyšniauskienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Kintų filialo vyresn. bibliotekininkė

Vilko guolis. Konferencijų kambaryje atvaizduojama pasikėsinimo scena į Hitlerį Viko guolis. Bunkerių sistema Vakarinis Gdanskas Šventaliepės vargonai Šventaliepės bažnyčia Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros Edukacijų ir stovyklų skyriaus vedėjas Andrius Zajančkauskas įteikė padėką Išvykos dalyviai Gynybinis bokštas priešais Fromborko katedrą Fromborko Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų ir Šv. Andriejaus arkikatedra bazilika Edukacinės išvykos dalyviai prie Malborko pilies Edukacinės išvykos dalyviai prie Fromborko katedros Bunkeris Vilko guolyje.

Spausdinti
Facebook komentarai