Mykolinių rytas bibliotekoje
Rugsėjo 28 d. Mykolinių šventės metu, tradiciškai į Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Žemaičių Naumiesčio filialą susitikti rinkosi kraštiečiai, kurie gimė, augo, lankė mokyklą, dirbo šiame krašte, kuriems įdomi miestelio ir jo apylinkių dabartis, istorija.
Susitikimą pradėjo dainų autorius ir atlikėjas Valerijonas Krutikovas, atlikdamas savos kūrybos dainas, kurios jaudino, kėlė šventišką, o kartu ir nostalgišką nuotaiką.
Bibliotekoje besisukančių šiaudinių sodų parodos „Saulės sušildyti, rankų nuglostyti“ autorė Nijolė Stanelienė visiems susirinkusiems gerai pažįstama, tačiau apie jos pomėgį rišti sodus iš šiaudų žinojo ne visi. Šiaudiniais pynimais puoštus namus Nijolė prisiminė dar iš vaikystės, nes taip jos močiutė žiemą puošdavo dvigubus langus. Pačiai pinti sodus Nijolę įkvėpė tautodailininkė, šiaudelių pynėja Kornelija Lopetienė Kelmės edukacinėje vasaros stovykloje. Sodų rišimas labai įtraukė Nijolę, nes tai savotiška meditacija. Kiekvienas jos sukurtas sodas yra unikalus. Sodai, pačios pynėjos teigimu, simbolizuoja namus, sodą, gimtąjį lizdą, į kurį sugrįžtame. Per vestuves tai – naujo gyvenimo, vilties simbolis, o šiokiadieniais tampa darnos su gamta ženklu. Pačios gražiausios gėlės Nijolei – javų varpos.
Šiaudinių sodų rišimo tradicija įtraukta į UNESCO Reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą, tai – mūsų tautos palikimas, vertybė, kurią turime tęsti, perduoti jaunajai kartai, todėl Nijolė džiaugiasi, jog dabar ji veda pynimo edukacijas vaikams ir sulaukia didžiulio susidomėjimo šia veikla.
Žemaičių Naumiesčio muziejaus muziejininkas Saulius Sodonis kraštiečius trumpai supažindino su naujais faktais iš Ž. Naumiesčio istorijos: apie karo metais čia gyvenusią Anikę, pateikė naujų faktų apie savanorį Liudviką Stankų ir grafą, Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios fundatorių, Mykolą Rionikerį.
Ž. Naumiesčio filialo bibliotekininkė Danutė Bružienė