Susitikimas su poetu ir eseistu Robertu Ivanausku
Šilutiškių atmintyje dar gyvi įspūdžiai apie Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje praėjusiais metais vykusį Pamario krašto knygų ir dailės kūrėjų renginį – literatūrinį rudenį „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“. Tuomet buvo malonu sužinoti, kad per trejus metus Šilutės krašto literatai sukūrė daugiau kaip penkias dešimtis knygų. Šįkart, vasario 21 dieną, Traksėdžių bibliotekoje apsilankė kraštietis, šiuo metu gyvenantis uostamiestyje ir dėstantis lietuvių kalbą Klaipėdos turizmo mokykloje, pedagogas, poetas ir eseistas Robertas Ivanauskas.
Gražus būrys susirinkusiųjų ne tik klausėsi svečio skaitomų eilėraščių ir esė, bet ir domėjosi kraštiečio gyvenimu. Beje, jo tėviškė, namai, kuriuose prabėgo vaikystė, buvo visai netoli Traksėdžių.
Autorius pristatė antrąjį savo esė ir eilėraščių knygos „Iš rankraščių …“ leidimą, pataisytą ir papildytą naujais tekstais.
– Kaip jaučiatės, – paklausiau autoriaus, – svečiuodamasis Traksėdžiuose?
– Nepaprastai įdomus tėviškės pojūtis, sugrįžau lyg į namus. Sutikau nemažai pažįstamų arba tų kraštiečių, kurie priminė man vaikystę, bendrus pažįstamus žmones.
– Kodėl knygą pavadinote „Iš rankraščių…“? Kuo skiriasi nuo pirmojo antrasis jos leidimas?
– Norėjosi, kad dienos šviesą išvystų nors nedidelė dalis susikaupusių tekstų, o knygos pavadinimas atspindi patį faktą, jog nepretenduojama į vientisą , išbaigtą knygos stilistiką. Antrajame leidime atsirado keletas tekstų, skirtų atminti žmonėms, kuriuos gyvenime teko sutikti, pažinti, bendrauti. Buvau kritikuojamas, kad pirmajame leidime nėra žinių apie autorių, kad kai kurie tekstai deklaratyvūs. Kartais privalai pasakyti, ko nepasako kiti. Nežymiai kai ką pakeičiau. Juk esė ar eilėraštyje žodis įgyja kitokias prasmes, negu užfiksuota žodyne. O ir namai, ir tie žmonės, kuriuos teko sutikti, tebegyvena atmintyje ir apsireiškia tekstuose – potekstėje, metaforoje , motyve…
Traksėdžių bendruomenės namuose vykusį susitikimą papuošė varpelių, surinktų įvairiose pasaulio šalyse, paroda. Ją pristatė kolekcijos savininkas Rimantas Olberkis. Eksponuojami varpeliai iš Naujosios Zelandijos, Japonijos, JAV, Norvegijos, Švedijos, Vokietijos, Argentinos.
–Tai dar ne viskas, – sakė R. Olberkis ,– dar iki visiško sumanymo trūksta keleto šimtų varpelių…
Bendruomenę ir svečius dainomis pradžiugino gitaristas, mokytojas, ilgus metus dirbęs Traksėdžių mokykloje, Jonas Jurkšas.
Popietę pabaigė ne tik gitaros garsų lydimos dainos, kurioms pritarė visa salė, bet ir R. Ivanausko autografai knygose, kurias autorius padovanojo popietės dalyviams.
Vida Pozniakovienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Traksėdžių filialo bibliotekininkė