Kviečia nauja paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šilutė“

Rugsėjo 21 d. Vilniaus universiteto biblioteka Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje pristatys rankraščių ir senųjų spaudinių parodą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šilutė“. Renginio metu bus parodyti Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingi dokumentai, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su Šilutės miesto ir krašto praeitimi. Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šilutė“ veiks nuo 13.00 iki 16.00 val. Parodos atidarymo renginio pradžia – 15.00 val.

Šis Šilutei skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos nuo 2015 metų tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvos ir jos kultūros istorijai, pristatymas.

Ankstyviausias parodoje eksponuojamas rankraštis, kuriame minimos dabartiniame Šilutės rajone esančios vietovės, tai – jėzuito Stanislovo Pranciškaus Jurevičiaus Kražių kolegijoje skaityto aritmetikos ir geometrijos kurso vadovėlis, iliustruotas spalvotais piešiniais. Bus galima pamatyti dokumentus, susijusius su grafų Pliaterių gimine. Tai Stemplių dvaro savininko Kazimiero Pliaterio pakvitavimas, Švėkšnos dvarininkų sutuoktinių Adomo Alfredo Gustavo ir Genovaitės Pliaterių autografai Plungės dvaro svečių knygoje, taip pat Šiūparių piliakalnio ir jo apylinkių topografinis planas, sudarytas remiantis A.A.G. Pliaterio atliktais archeologiniais tyrinėjimais. Paminėtina ir Šilutės dvarininko Hugo Šojaus brolio notaro Gustavo Arnoldo Karlo Šojaus registracijos knyga. Dalis parodos ekspozicijos dedikuota Mažosios Lietuvos kultūros veikėjams. Bus eksponuojamas Mažosios Lietuvos tautosakos rinkėjo ir leidėjo Viliaus Kalvaičio dienoraštis, spaudos darbuotojo Jurgio Mikšo atminimų albumėlis, Martyno Jankaus atvirlaiškis ir pastarajam adresuoti Vydūno atvirlaiškiai. Keletas rankraščių skirta iškiliam bibliofilui ir kraštotyrininkui Petrui Jakštui. Šalia Vytauto Didžiojo universiteto Kaune studijų knygelės, parodos lankytojai galės išvysti P. Jakšto kraštotyrinių darbų apie Šilutės miestą, jo istoriją ir dvarininką H. Šojų rankraščius.

Parodoje bus rodomas rankraštis, įtraukas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Tai – XIX a. pradžios Simono Daukanto verstų pasakėčių autografas. Programos „Pasaulio atmintis“ tikslas – paskleisti žinią apie ypatingas valstybiniuose ir privačiuose archyvuose, muziejuose ir bibliotekose saugomas unikalių dokumentų kolekcijas.

Taip pat bus eksponuojami spaudiniai iš pirmųjų Vilniaus universiteto bibliotekos mecenatų (Jurgio Albinijaus, Žygimanto Augusto, Valerijono Protasevičiaus) kolekcijų. Knygos meno atžvilgiu įdomūs spaudiniai – vienintelė žinoma Vilniaus universiteto bibliotekoje saugoma ypatingai puošniu įrišimu išsiskirianti XVI–XVII a. Vilniuje dirbusio knygų leidėjo Jokūbo Morkūno knyga ir 2018 m. palangiškio dailininko, poeto Vytauto Kuso sukurta knyga, oficialiai pripažinta pačia mažiausia lietuviška knyga pasaulyje ir įrašyta į Lietuvos rekordų knygą. Atvykusieji į parodą turės galimybę pamatyti Motiejaus Valančiaus, Maironio, Vinco Kudirkos, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir kitų žymių lietuvių kultūros, meno ir visuomenės veikėjų rankraščius.

Vilniaus universiteto biblioteka – seniausia Lietuvos valstybinės reikšmės akademinė biblioteka, kurioje saugoma daugiau nei penkių milijonų dokumentų kolekcija. Bibliotekos sukauptas turtingas kultūros paveldas yra neatsiejami nuo Lietuvos kultūros ir mokslo istorijos raidos.

Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šilutė“ veiks Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje (Tilžės g. 10) rugsėjo 21 d. nuo 13.00 iki 16.00 val.

Parodos atidarymo renginio pradžia – 15.00 val.

Renginys nemokamas

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Renginio afiša

Spausdinti
Facebook komentarai
Atnaujinta: 2021-09-15