Gustas Aldona

Gustas Aldona

Išeivijos poetė, dailininkė.

Gimė 1932 m. kovo 2 d. Karceviškiuose , Šilutės r.

Mirė 2022 m. gruodžio 8 d. Berlyne (Vokietija)

1939 m. Aldona Gustas kartu su šeima pasitraukė į Didžiąją Lietuvą. Rusijai okupavus Lietuvą tėvas buvo ištremtas į Sibirą, o mergaitė kartu su motina (1941) pasitraukė į Vokietiją. Nuo 1945 m. gyvena Berlyne (Vokietija). A. Gustaitei tuomet tebuvo devyneri. Ankstyvieji vaikystės įspūdžiai ir išgyvenimai, lietuvių folkloras ir gimtojo krašto gamtovaizdis moters gyvenime paliko ryškų įspaudą. Su Lietuva yra siejamos A. Gustas kūrybos ištakos.

1951 m. menininkė susipažino su savo vyru Georgu Holmstenu, su kuriuo susituokė 1952 m. Nenorėjo turėti vaikų, nes liūdna patirtis, kaip sunku buvo mamai auginti brolį, gimusį 1944 m., paskatino žengti tokį svarbų gyvenimo žingsnį.

Buvo baigusi vidurinę mokyklą ir norėjo dirbti, įsidarbino moterų klinikos biure.

1962 m. išleido pirmą eilėraščių rinkinį. A. Gustas yra antologijų bei katalogų sudarytoja. Jos poezija įtraukta į daugiau kaip 100 eiliuotų antologijų, verčiama į anglų, ispanų, italų bei lietuvių kalbas. A. Gustas eilėmis kompozitoriai kuria muziką.

Pasaulyje pripažinta poetė yra išleidusi nemažai poezijos knygų: „Nakties gatvė“ (1962), „Žolelių būrėjas“ (1963), „Žodžio etika“ (1971) ir kt. Poetinio žodžio motyvai – vaikystė, kaimo gamta, meilė, dažnai siejama su Lietuva. Lietuvių kalba išleista knyga „Briedžiai mano broliai“ (1983) ir dvikalbis leidinys su tekstais bei piešiniais „Simbiozės moterys“ (1994).

Tapyti dailininkė pradėjo 1972 m. Studijavo pas Horstą Strempelį, W. Koeppelį, Lionisą. Tapė natiurmortus, aktus, zoologijos sodo žvėris, moterų portretus. Vėliau ėmė piešti žmogų kaip dvilypę mišrią būtybę – žmogaus gyvūno vaizdinį.

Už nuopelnus poetiniam žodžiui ir menui garsioji šilutiškė Vokietijoje yra apdovanota Rahel Varnhagen von Ense medaliu (1997) bei aukščiausiu Vokietijos garbės ženklu – Vokietijos nuopelnų Kryžiumi (1999). A. Gustas gyvenimo kūryba yra įvertinta ir Lietuvoje (2006). Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus dekretu jai įteiktas didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalis.

Gustas aktyviai dalyvavo personalinėse bei grupinėse parodose Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Belgijoje, JAV ir Lietuvoje. 1972 m. kartu su bendraminčiais įkūrė garsią Berlyno dailininkų-poetų (Berliner Malerpoeten) grupę.

 

Literatūra:

  1. Mažosios Lietuvos enciklopedija. Vilnius, 2000, t. 1, p. 540.
  2. Barniškienė Sigita. Aldona Gustas: „esu toji Berlyne / su sapno gūsiais iš Lietuvos“. Literatūra ir menas [interaktyvus]. 2014 m., vasario 21 d. [Žiūrėta 2016 m. rugpjūčio 2 d.] Prieiga per internetą: < www.literaturairmenas.lt >.