Vladas Kensgaila

Kensgaila Vladas

Kensgaila Vladas

Vladas Kensgaila

Lakūnas, aviacijos konstruktorius.

Gimė 1933 m. rugsėjo 23 d. Bikavėnų k., Šilutės r.
Mirė 2024 m. vasario 21 d. Palangoje.

Vladas Kensgaila 1950 m. baigė Žvingių (Šilalės r.) septynmetę mokyklą. 1952 m. pradėjo mokytis Žemaičių Naumiesčio (Šilutės r.) vidurinėje mokykloje. Tais pačiais metais su bendraminčiais įkūrė pogrindinę antikomunistinę organizaciją. Po poros metų ji buvo išaiškinta, teko slapstytis. 1954 m. už antitarybinę veiklą buvo suimtas, kalintas Vilniaus Lukiškių kalėjime, bet po Stalino mirties slopstant represijoms amnestuotas. Suklastojus biografijos faktus 1958 m. baigė Šilutės darbo jaunimo vidurinę mokyklą.  1963 m. baigęs aviacijos kursus gavo lakūno instruktoriaus teises. 1968 m. baigė Kalugos (Rusija) aviacijos mokyklą ir įgijo lakūno inžinieriaus specialybę.

Dirbo Šilutės moksleivių namuose, bibliotekoje, kultūros namuose, vadovavo tautinių šokių klubui „Rezginėlė“. 1956 m. įkūrė Šilutės aviacijos sporto klubą, kuris vėliau tapo pavyzdinis. 1960–1973 m. V. Kensgaila klubui vadovavo. 1974 m. įsidarbino Prienų aviacijos gamykloje lakūnu bandytoju ir konstruktoriumi. Nuo 1981 m. V. Kensgaila įsikūrė Panevėžyje, pradėjo dirbti miesto aeroklubo inžinieriumi lakūnu, nuo 1991 m. – V. Kensgailos aviacijos įmonės lakūnu konstruktoriumi. 2001–2011 m. buvo Panevėžio miesto savivaldybės tarybos narys.

Garsios Švėkšnos bajorų Kęsgailų giminės palikuonis V. Kensgaila – vienas žymiausių Lietuvos lakūnų ir aviacijos inžinierių, išgarsėjęs tuo, kad 1983 m. sukūrė lėktuvo „Lituanica“, kuriuo Atlanto vandenyną perskrido Steponas Darius ir Stasys Girėnas, kopiją. Jis taip pat suprojektavo devynis aukštesnės klasės savadarbius lėktuvus, į padanges pakilo dar keliolika jo sukonstruotų smulkesnių lėktuvėlių. 1989 m. V. Kensgailos sukurtas VK-8 „Aušra“ buvo pirmasis Lietuvoje sukonstruotas žemės ūkio paskirties lėktuvas, kuris į Gineso rekordų knygą pateko kaip pakeliantis didžiausią svorį pagal savo dydį, tręšimo kokybę ir kitus rodiklius. O 2010 m. inžinierius serijinei gamybai paruošė naują patobulintą savo projektuojamų lėktuvų versiją – aštuonvietį keleivinį lėktuvą VK-9, kuris gali tūpti bet kokioje aikštelėje ir pasiekti net 550 km/val. greitį.

Visą gyvenimą V. Kensgaila skyrė ne tik aviacijos technikai, bet ir aviacijos istorijai populiarinti. Jis sukūrė 3  „Lituanicos“ kopijas. Pirmoji panaudota filmuojant populiarų režisieriaus Raimondo Vabalo vaidybinį filmą „Skrydis per Atlantą“.  1993 m., švenčiant S. Dariaus  ir S. Girėno skrydžio 60-metį, konstruktorius savo „Lituanica“  skrido maršrutu Kaunas–Soldinas–Kaunas, taip simboliškai užbaigė mūsų lakūnų žygį. 2003 m., švenčiant „Lituanicos“ skrydžio 70-metį, ja apskrista Lietuva.

Pirmos klasės lakūnas, aviacijos sporto meistras V. Kensgaila už nuopelnus aviacijai 1993 m. Lietuvos Respublikos prezidento dekretu apdovanotas S. Dariaus  ir S. Girėno medaliu.

 

Literatūra:

1. Jubiliatą pasveikino ir skrydžio broliai [interaktyvus]. Žiūrėta 2019 m. rugpjūčio 10 d. Sekundė. 2018 m. rugsėjo 27 d. Prieiga per internetą: https://naujienos.alfa.lt/leidinys/sekunde/jubiliata-pasveikino-ir-skrydzio-broliai/.

2. Panevėžio miesto garbės pilietis – Vladas Kensgaila [interaktyvus]. Žiūrėta 2019 m. rugpjūčio 10 d. Sekundė. 2013 m. liepos 16 d. Prieiga per internetą: <https://naujienos.alfa.lt/leidinys/sekunde/panevezio-miesto-garbes-pilietis-vladas-kensgaila/>.