Žilinskas Izidorius
Žilinskas Izidorius
Menininkas, architektas, Sąjūdžio aktyvistas.
Gimė 1952 m. gruodžio 19 d. Šilutėje.
Mirė 2008 m. lapkričio 1 d. Šilutėje.
I. Žilinskas, aktyvus Šilutės miesto bendruomenės narys ir gimtojo miesto patriotas, draugų vadintas tiesiog Dzidu, gimė ir augo pokario pedagogų šeimoje. Jo vaikystė prabėgo Šilutėje, inteligentų vaikų apsuptyje. Domėjosi muzika, nors studijavo architektūrą.
Vienu iš jo pedagogų buvo dailininkas Rimas Bičiūnas, galbūt paskatinęs netikėtą I. Žilinsko polinkį piešti ir kurti destruktyvius vaizdus, žvelgti giliau į realybės tirštumą, kitaip sudėlioti formas ir vaizdinius. Atrodo, kad jis piešia vis iš naujo tą patį paveikslą, ir vis jo neįveikia. Jo kūryba – tarsi nuolatinė kova su primygtinai pasąmonės siūlomais vaizdiniais. Ji atstovauja paskutinei modernizmo pakopai prieš įžengiant pasauliui į instaliacinį meną.
Menininko kūriniai dažniausiai – proginiai. Juose buvo ir sarkazmo, ir naujų formų, ir medžiagiškumo imitacijų, ir simbolių.
1976 m. baigęs architektūros studijas Vilniaus inžineriniame statybos institute (dab. Vilniaus Gedimino technikos universitetas) I. Žilinskas atvyko dirbti į Klaipėdą. Architektas įsidarbino Paminklų restauravimo ir projektavimo institute, įsijungė į Klaipėdos dramos teatro restauracijos kūrybinę grupę. Vėliau grįžo į gimtąją Šilutę, kur pasitiko Lietuvos nepriklausomybę. I. Žilinskas buvo vienas aktyviausių Sąjūdžio dalyvių. 1988 m. rugpjūčio 25 d. Šilutės kultūros namuose įvykusiame Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Šilutės Iniciatyvinės grupės steigiamajame susirinkime buvo išrinkta trisdešimt penkių narių Sąjūdžio Šilutės Iniciatyvinė grupė, vienas iš jos narių buvo I. Žilinskas.
Architektas profesionaliai paruošė Šilutės perspektyvinį projektą, rengė pilietines akcijas. Viena iš jų buvo skirta išsaugoti seniesiems centrinės Šilutės gatvės medžiams, kad Savivaldybė neįstengtų jų nupjauti.
Sąjūdžio išvakarėse I. Žilinskas nėrė į naują veiklą. Kartu su bendraminčiais jis dalyvavo rengiant mitingus, steigiant rėmimo grupes, leidžiant Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio Šilutės rajono laikraštį „Santara“, ėjusį nuo 1988 m. spalio 22 d. iki 1991 m. Jo bute buvo įkurta redakcija.
Sąjūdžio metais I. Žilinskas labai norėjo grąžinti savo vaikystės gatvei jos senąjį pavadinimą. „Santaroje“ jis parašė straipsnį „Mes nenorime gyventi Baškio gatvėje“, surinko gatvės gyventojų parašus. Tai buvo pirmoji gatvė Šilutėje, susigrąžinusi tikrąjį vardą – Vilų gatvė.
I. Žilinskas Sąjūdžio laiku negalėjo likti nuošalyje. Jam buvo svarbūs gimtojo miesto puoselėjimo reikalai, jis nebuvo abejingas lietuvių kalbai, jam rūpėjo Sąjūdžio veikla.
2009 m. Klaipėdos dailės parodų rūmuose buvo surengta paroda, primenanti architekto, dailininko, gyvenimo būdo menininko, buriuotojo, melomano, aktyvaus Šilutės bendruomenės nario ir gimtojo miesto patrioto gyvenimą ir darbus.
Literatūra:
1. Bočiulytė, Rita. Paroda primins Dzidą [interaktyvus]. Kauno diena, 2009 m. lapkričio 2 d. Žiūrėta 2022 m. liepos 22 d. Prieiga per internetą: https://m.diena.lt/naujienos/kultura/paroda-primins-dzida-265288.
Šopis, Vitalijus. Nejau tik mirtis – durys pripažinimui? [interaktyvus]. Šilainės sodas, 2008 m. lapkričio 11 d., nr. 21 (69). Žiūrėta 2022 m. liepos 22 d. Prieiga per internetą: https://www.silaine.lt/2008/2008-11-11/Dzidas-21.htm.