Bibliotekoje – susitikimas, skirtas spaliui – kovos su vėžiu mėnesiui paminėti

2padovanok-svajonei-sparnus011 m. spalio mėn. 14 d. Aldona Norbutienė

Spalis visame pasaulyje minimas kaip kovos su krūties vėžiu mėnuo. Šis mėnuo  dar vadinamas rožiniu mėnesiu, nes rožinė spalva yra tapusi moteriškumo, vilties, sveikatos spalva. Rožinis kaspinas visame pasaulyje suprantamas kaip kovos ir pergalės prieš klastingą ligą simbolis, reiškiantis ne tik viltį, bet ir solidarumą.

Šilutės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka kartu su Šilutės rajono moterų, sergančių onkologinėmis ligomis, draugija „Viva Femina” surengė vakarą – susitikimą „Padovanok svajonei sparnus”.  Susitikimo metu buvo išreikštas palaikymas ir solidarumas su tais,  kurie patyrė onkologinę ligą ir su ja kovoja, su tais, kurie sugebėjo  ligą priimti ir ją įveikti, išmoko gyventi su ja, kartu padėdami išgyventi kitiems,  toliau kovojantiems su šia klastinga liga. Į renginį atvyko grupelė žmonių iš Klaipėdos ir Kretingos. Tarp jų – moterys, buvusios  akistatoje su onkologine liga, ir tie, kurie, solidarizuodamiesi su sergančiais,  vykdo  įvairias misijas, teikia moralinę, psichologinę, dvasinę pagalbą.
Dokumentinių filmų autorė, režisierė Dalia Kanclerytė, pristatydama savo sukurtą filmą „Padovanok svajonei sparnus” teigė, kad tai yra pasakojimas apie sergančiųjų onkologinėmis ligomis ir juos palaikančiųjų svajonę – prie Klaipėdos miesto ligoninės gautame žemės sklype pastatyti Vilties namus,  kuriuose ligos palaužti ar sužinoję diagnozę ir šoko ištikti žmonės bei jų artimieji atgautų dvasinę pusiausvyrą, rastų paguodą. Tuo pradėjo rūpintis broliai pranciškonai iš Kretingos. Vienas iš jų, į renginį atvykęs brolis Benediktas, pasidalijo savo patirtimi. Jis sakė, kad pradėjęs bendrauti su onkologiniais ligoniais kitaip ėmė vertinti save ir savo gyvenimą, pradėjo labiau mylėti žmonės, ieškoti būdų, kaip jiems padėti. Brolis Benediktas yra vienas iš tų, kuris valstybinėse institucijose derino žemės sklypo gavimo ir statinio projekto klausimus, organizuoja paramos akcijas, ieško lėšų Klaipėdos Šv. Pranciškaus onkologijos centro statybai. Šio onkologinių ligonių dvasinio paramos centro direktorė Aldona Kerpytė džiaugėsi, kad jau yra pastatytas pirmas komplekso statinys – koplyčia. Ji pasakojo apie tolimesnius statybos darbus, centro veikos perspektyvas, paslaugas, kurios bus teikiamos. Paminėjo, kad ir pati buvo susidūrusi su liga ir pasidžiaugė, kad prieš dešimt metų susibūrusi onkologinių ligonių grupelė peraugo į didelę bendruomenę. Čia atvyksta žmonės iš Vakarų Lietuvos, kitų šalies miestų ir miestelių, netgi iš kaimyninės Latvijos. Bendruomenė, kuriai iki šiol ji vadovauja, iš pradžių glaudėsi mažame kambaryje,  Klaipėdos miesto ligoninėje. Būtent čia gimė suvokimas, kad vien medicininių paskaitų apie onkologines ligas, jų gydymą, statistiką neužtenka, reikia kažko daugiau – tvirtesnio pagrindo, dvasinės stiprybės norint įveikti ligą. Ieškodama dvasinės paramos, grupelė persikėlė į Kretingą. Iš pradžių glaudėsi  vienuolyne – pas seseris pranciškones, vėliau, išaugus narių skaičiui, ėmė burtis pas brolius pranciškonus – Kretingos pranciškonų vienuolyno patalpose.
Kartu su kitais svečiais į susitikimą atvykusi klaipėdietė Daiva Katiševskaja liudijo, kad prieš tris metus susidūrus su vėžiu jai sutvirtėti ir įveikti ligą padėjo tikėjimas, kurį rado lankydamasi onkologinių ligonių bendruomenėje Kretingoje. „Čia pajutau meilę ir viltį, skindančią iš susibūrusių žmonių širdžių”, – sakė viešnia.
Tą vakarą D. Kanclerytė susirinkusiesiems skaitė hebrajų poezijos šedevrą – „Giesmių giesmė”. Ji sakė, kad tai meilės laiškai iš „Senojo testamento”, mums visiems užrašyti prieš du tūkstančius metų ir savo nuoširdžiu atlikimu įtikino žiūrovus. Skaitymus muzikinėmis improvizacijomis papildė Klaipėdos universiteto Menų fakulteto profesorius Pranciškus Narušis.
Sveikatinimo projekto „Nedelsk!” savanoriai spalio mėnesį organizuoja visą šalį apimančias, visuomenės supratimą apie krūties vėžį ugdančias akcijas, kuriose dalyvauja Lietuvos miestų bei miestelių mokyklos, bibliotekos. F. Bajoraičio viešoji biblioteka, prisidėdama prie šios akcijos, Skaitytojų aptaravimo skyriuje parengė Rožinę knygų lentyną, kviečiančią skaitytojus susipažinti su lietuvių kalba išleistomis knygomis, kurių pavadinime yra žodis Moteris.
Renginys surengtas, vykdant projektą „Sociokultūros paviljone: žodis, žinios, kūryba”, kurį finansavo Regionų kultūros projektų, mažinančių kultūrinę ir  socialinę atskirtį programa.

Spausdinti
Facebook komentarai