Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 25-metis paminėtas ir Kintuose

dscf45292013 m. lapkričio 19 d., Vaida Nausėdaitė

Lapkričio 15 d. Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Kintų filialo bibliotekininkės pakvietė ne tik suaugusiuosius, bet ir jaunąją kartą į fotodokumentikos parodos „Sąjūdis Šilutėje”, skirtos Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 25-mečiui, pristatymą ir susitikimą su Sąjūdžio Šilutės iniciatyvinės grupės nariais. Parodą parengė viešosios bibliotekos bibliotekininkai, naudodamiesi Šarūno Laužiko ir bibliotekos fotodokumentikos archyvais.

Prieš prasidedant parodos pristatymui, susirinkusieji turėjo progos pamatyti Šilutės muziejininkų sumontuoto filmo „Sąjūdis Šilutėje” ištrauką, kurioje trumpai papasakota apie Sąjūdžio ištakas. Plačiau apie Sąjūdžio laikotarpį, atsiradimo priežastis ir prielaidas kalbėjo jo dalyviai – Vydūno klubo Šilutėje įkūrėjas, vienas iš radusiųjų ir pargabenusių į Lietuvą Vydūno arfą, vienas iš Sąjūdžio Šilutės iniciatyvinės grupės įkūrimo iniciatorių, dabartinis Šilutės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Šarūnas Laužikas bei Sąjūdžio Šilutės iniciatyvinės grupės nariai Jonas Jaunius ir Stasys Mėlinauskas. Taip pat pasisakė žurnalistas, mokytojas Saulius Sodonis, kartu su Š. Laužiku į Lietuvą pargabenęs Vydūno arfą. Parodos pristatymą pradėjo Š. Laužikas. Jis ne tik pakomentavo keletą nuotraukų, bet ir apžvelgė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio atsiradimo prielaidas Lietuvoje, taip pat ir Šilutėje.
Jaunuosius kintiškius labiausiai sudomino jų mokytojo S. Sodonio pasakojimas apie savo veiklą Kintuose. Pasirodo, tai jis kartu su Š. Laužiku ir Andriumi Varnu iš Talino (Estija) į Kintus parvežė Vydūno arfą, kuri, kol buvo įsteigtas Vydūno muziejus, stovėjo Š. Laužiko namuose. Taip pat S. Sodonis savo jėgomis pastatė paminklą Vydūnui, organizavo šio žymaus kultūros veikėjo 120-ųjų metinių paminėjimą Kintuose. Tai įvykiai, reikšmingi ne tik Kintų miesteliui, bet ir visai tuometinei Lietuvai. Dėl savo aktyvumo S. Sodonis pasakojo jautęsis sekamas, prisiminė, kaip kartą, automobiliu grįžtant iš Šilutės, jį sustabdė Valstybinės kelių milicijos pareigūnai, bet tik patikrino dokumentus ir nuvažiavo. „Susidarė įspūdis, kad laukė specialiai mūsų”, – kalbėjo svečias.
Savo prisiminimais taip pat dalijosi ir Šilutės iniciatyvinės grupės narys Jonas Jaunius, tuomet priklausęs Žaliųjų organizacijai. Jis pasakojo apie Šyšos upės pakrančių valymo akciją, kai, būdami jauni ir tinkamai neįvertinę savo jėgų, valymo darbus užbaigė daug vėliau nei planavo.
Dar vienas Šilutės iniciatyvinės grupės narys Stasys Mėlinauskas prisiminė įvairias situacijas iš Sąjūdžio laikotarpio bei pristatė savo naująjį publikacijų leidinį „Pėdos rasoje”. Į šią knygą sudėta per 270 skirtingų žurnalistikos žanrų rašinių, minima apie 1 500 pavardžių, publikuojama per 100 nuotraukų bei piešinių. Publikacijose atsispindi skirtingų laikotarpių, sovietmečio, Atgimimo metų ir šių dienų, Šilutės bei Pagėgių krašto realijos, istoriniai įvykiai.
Susitikimo pabaigoje prisimintas vienas įsimintiniausių to meto įvykių – peržiūrėta Šilutės muziejaus filmo „Sąjūdis” ištrauka apie Baltijos kelią.

dscf4531

sam 1016

 

Spausdinti
Facebook komentarai