Elektroninės skaityklės paslauga viešojoje bibliotekoje

daiva2014 m. balandžio 9 d., Daiva Jucikaitė

Šiame technologijų amžiuje viešosioms bibliotekoms būtina prisitaikyti prie šiuolaikinių bibliotekos lankytojų poreikių. Jos tampa universalios, dinamiškos, artimos žmonių poreikiams. Teikiamos ne tik tradicinės, bet ir elektroninės paslaugos. Vis populiaresnės tampa elektroninės skaityklės, kurių atmintyje telpa kelios dešimtys ar net tūkstančiai elektroninių dokumentų: el. knygų ir žurnalų. Tokiomis skaityklėmis jau galima naudotis ir Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Periodikos skaitykloje bei penkiuose šios bibliotekos filialuose (Gardamo, Juknaičių, Katyčių, Saugų ir Švėkšnos). Elektroninių knygų įsiveržimas į šiuolaikinio gyvenimo kasdienybę yra neišvengiama progreso dalis, kuri suteikia skaitytojams naujų pojūčių, didesnio patogumo.

Elektroninė skaityklė – tai specializuotas mobilus elektroninis įrenginys, skirtas skaityti skaitmenines knygas ir periodinius leidinius. Ji turi nemažai privalumų. Svarbiausias iš jų yra tai, kad vienoje skaityklėje yra nuolat pasiekiama sukaupta nemaža biblioteka. Skaityklė turi ir paieškos funkciją – sukauptoje bibliotekoje galima surasti norimą knygą pagal pavadinimą. Joje integruoti žodynai padeda surasti nežinomo žodžio reikšmę skaitant el. knygą užsienio kalba.
Šiuo metu UAB „Asseco Lietuva” ir Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka įgyvendina projektą „Lietuvių literatūros kūrinių perkėlimas į elektroninę erdvę”, pagal kurį yra kuriamas elektroninių knygų skaitmeninis turinys, perkeliant į skaitmeninę formą literatūros kūrinius. Tokiu būdu bus užtikrintas lietuvių literatūros klasikos kūrinių, kuriems nebegalioja autorinės teisės, prieinamumas elektroninėje erdvėje. Juos iš portalo www.epaveldas.lt galima patalpinti į elektronines skaitykles. Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos specialistė, šių eilučių autorė, dalyvavo nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje vykusiuose mokymuose „E. klasikos kūrinių užsakymas ir išdavimas elektroninių knygų skaityklėse – LIBIS ir VEPS sistemų galimybės”, surengtuose pagal minėtą projektą. Mokymų metu buvo pristatytos šių sistemų galimybės ir funkcionalumas.
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos ir penkiuose filialuose esančiose elektroninėse skaityklėse, įsigytose vykdant projektą „Elektroninių paslaugų vadybininkai – kompetentingi bibliotekininkai”, jau sukaupta per 80 elektroninių knygų. Dalis jų, tarp kurių gausu lietuvių literatūros klasikų kūrinių, parsiųsta iš portalo www.epaveldas.lt. ir įdiegta viešosios bibliotekos elektroninėse skaityklėse.
Kviečiame susidomėjusius elektroninės skaityklės paslauga apsilankyti viešosios bibliotekos Periodikos skaitykloje (Tilžės g. 10, I a.) bei Gardamo, Juknaičių, Katyčių, Saugų ir Švėkšnos filialuose.

Spausdinti
Facebook komentarai