Neišdildomi įspūdžiai kelionėje po Europos Sąjungos šalis

dscf14602014 m. balandžio 16 d., Liuda Nausėdienė

Europos Parlamento narė Vilija Blinkevičiūtė pakvietė 4 LBD narius dalyvauti kelionėje į Briuselį, aplankyti Europos Parlamentą. Po ilgų diskusijų taryba nutarė šia kelione paskatinti daugiausia narių sutelkusius Mokyklų, Kėdainių raj. savivaldybės M. Daukšos, Šilutės raj. savivaldybės F. Bajoraičio viešųjų bibliotekų skyrius bei VU bibliotekos skyrių už pagalbą organizuojant metinę konferenciją, 9-ąjį LBD suvažiavimą, darbą revizijos komisijoje.

Šilutės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka kasmet įsijungia į Europos dienai skirtų renginių maratoną, Informacijos skyriaus vedėja Laimutė Dumšienė, bei šiame skyriuje dirbanti vyr. bibliotekininkė, Šilutės LBD skyriaus pirmininkė Sandra Jablonskienė kartu su bibliotekos komanda šiai dienai organizuoja patrauklius ir įsimintinus renginius, į kuriuos įtraukiami bendruomenės nariai – nuo paties mažiausio iki senjorų.

Šių eilučių autorė, ilgametė bibliotekininkų draugijos narė, mielai prisideda prie vykdomų projektų, padėdama ruošti šventes vaikams. Tad buvo pravartu pasisemti naujų idėjų ir patirties šešių dienų pažintinėje kelionėje po Europos Sąjungos šalis: Vokietiją, Olandiją, Belgiją.

Nemaža keliautojų grupė, tarp kurių buvo ir keturios bibliotekininkės, susirinko iš visos Lietuvos miestų ir miestelių. Linksmai žaidimo forma susipažinę ir nuolatos „užliūliuojami” nuostabių kelionės vadovės Jūratės Gratkauskaitės pasakojimų, apipintų legendomis apie visas pamatytas vietas, leidomės į kelionę. Visą kelionę sušildė nepakartojama ir nuoširdi Europos Parlamento narės Vilijos Blinkevičiūtės biuro patarėjos Linos Šaltienės šypsena. Nestigo vaišių ir įvairių siurprizų.

Kelionė prasidėjo nuo atvykimo į Tiuringiją (Vokietija). Aplankėme gimtąjį Johano Sebastiano Bacho miestą Eizenachą, šio miesto senamiestį: Hercogų rūmus, J. S. Bacho namą-muziejų, Martyno Liuterio namą Turgaus aikštėje bei Šv. Jono bažnyčią, kurioje jis skaitė pamokslus. Aplankėme 1067 m. pastatytą Vartburgo pilį. Tai viena iš geriausiai išsilaikiusių Vokietijos viduramžių pilių su įspūdinga ir puošnia iškilmių sale, Šv. Elžbietos apartamentais, Landgrafų kambariais. Išgirdome, kad čia vykdavo dainių varžybos, kurias Richardas Vagneris įamžino operoje „Tanhoizeris”.

Atvykus į Briuselį (Belgija) laukė ekskursija po šalies sostinę – miestą, kuriame susimaišė kalbos ir architektūros stiliai; kuris nustebina didžiuliais parkais ir moderniais dangoraižiais. Aplankėme gražiausią išlikusį XVII a. belgiškos prašmatnios architektūros pavyzdį – Didžiąją aikštę, apsuptą flamandiško renesanso stiliaus gildijų namų, apžiūrėjome miesto Rotušę, mažo berniuko, besišlapinančio į baseinėlį, statulą (Manneken Pis), kuri yra tokia pat Briuselio įžymybė kaip ir Trevi fontanas Romoje.

Tą pačią dieną po pietų mūsų laukė šiltas susitikimas su mūsų visų gerbiama europarlamentare Vilija Blinkevičiūte, nemaža nuveikusia Lietuvos labui labiausiai pažeidžiamoje socialinėje srityje, neaplenkiant ir bibliotekų bei bibliotekininkų. Sužavėjo jos paprastas ir nuoširdus bendravimas. Susirinkusieji į susitikimą klausėsi pristatymo apie jos nuveiktus darbus ir veiklą. Europarlamentarė papasakojo apie savo kasdienybę, darbo EP subtilybes, atvirai komentavo ir dėstė savo poziciją Lietuvos politinės, socialinės ir ekonominės padėties klausimais. Vėliau išvykos dalyviai fotografavosi visų Europos Sąjungos šalių vėliavų fone.

Po nakvynės ir pusryčių viešbutyje, pačiame Antverpeno (Belgija) centre, išvykome į imperatoriaus Karolio 5-ojo viduramžių miestą Gentą (Belgija). Vaikštinėjome po flamandišką miestą, matėme didingą gotikinę Šv. Bavo katedrą. Viena iš vaizdingiausių Gento gatvių – Graslei, kurioje stovi gildijų galią simbolizavę namai, taip pat joje galima išvysti miesto emblemą – 91 metro aukščio viduramžių varpinę, o taip pat senovinę akmeninę grafų pilį-tvirtovę.

Nenusakomai sužavėjo ir Briugė (Belgija) – miestas–muziejus po atviru dangumi, vadinamas „Šiaurės Venecija”. Vandens kanalai, dviračiai, „blusų turgus”, žaluma, saulė ir ramybė užbūrė keliautojus. Palyginti su Briuseliu, tai – lyg tykus užutėkis, skaičiuojantis jau antrą tūkstantį metų. Pažintį su miestu pradėjome nuo jo žydrųjų arterijų – senove dvelkiančių kanalų. Iš lengvai vandeniu slystančios valties atsiveria tyloje pasislėpę miestiečių sodai, kitaip atsiskleidžia tiltų grožis, paslaptingos gatvelės ir pastatai, išnyrantys prieš akis lyg paveikslai Vaikščiojant vingiuotomis gatvelėmis po viduramžiais dvelkiantį flamandų miestą, stebint kanalus, bažnyčias, bokštus ir tiltus, galima įsivaizduoti, kad patekai į kitą laikmetį. Miestas žavi didingu senovės paminklų grožiu, rūmais, muziejų gausa.

Vakare atvykus į Antverpeną, pasaulinės reikšmės deimantų sostinę, neišdildomą įspūdį paliko pasivaikščiojimas po spindintį deimantų parduotuvėmis senamiestį. Itin sužavėjo Didžioji aikštė su Brabo fontanu ir renesansiniais gildijų namais, įspūdinga gotikine katedra.

Vos atvykę į Amsterdamą (Olandija) pajutome laisvės ir tolerantiškumo atmosferą. Gatvės muzikos garsai ir įvairialypė praeivių gausa iš karto leido prisijaukinti šį miestą. Stebino nepakartojama Dam (Rotušės) aikštė, Singel kanalas, gėlių turgus, užburiantis gėlių ir jų spalvų įvairove. O kur dar plaukimas apžvalginiu laivu Amsterdamo kanalais, kai atsiveria visas miesto ant vandens grožis.

Puiku, kai žmonėms suteikiama galimybė pamatyti ir geriau pažinti kitų Europos Sąjungos šalių kultūrą, prisiliesti prie turtingos tų šalių istorijos. Visa kelionė įsimintina tiek dalykine, tiek pažintine prasme, nes visuomet yra naudinga savo akimis pamatyti, kaip yra svetur, pasisemti patirties, idėjų bei jas parvežti kolegoms.

{gallery}/documents/fotogalerija/2014_04_16_liuda{/gallery}

Spausdinti
Facebook komentarai