Kristijono Donelaičio „Metų” kalendoriaus pristatymas Kintuose

dscf55582014 m. gegužės 16 d. Vaida Nausėdaitė

Gegužės 15 d. Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Kintų filialo bibliotekininkės pakvietė miestelio gyventojus į Kintų vidurinės mokyklos daugiafunkcį skyrių pamatyti dar neregėtą kalendorių – tai mediniuose rėmuose įtvirtintas margučių kalendorius, skirtas Kristijono Donelaičio metams paminėti. Šio kalendoriaus autoriai – tautodailininkai Angelė ir Vytautas Raukčiai iš Balčių kaimo. Beje, prieš vienuolika metų jie buvo Kintų seniūnijos gyventojai, tad abiem buvo malonu grįžti ten, kur patys praleido nemažai laiko.

Renginio pradžioje pristatyta Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje parengta kilnojamoji fotodokumentikos paroda „Kristijonas Donelaitis. „Metų” vertimai į Europos Sąjungos kalbas”. Ši paroda visus 2014 m. keliaus po bibliotekos filialus. Su ja susipažinti turės galimybę ir rajono miestelių bei kaimų gyventojai. Parodos elektroninę versiją interneto lankytojai gali rasti Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos interneto svetainėje www.silutevb.lt→skaitytojams→virtualios parodos.

Margučių kalendorių pristatė pati jo autorė Angelė Rauktienė. Susirinkusieji išgirdo visą kalendoriaus gamybos istoriją – nuo kilusios idėjos ir pirmųjų minčių, kaip jį sukurti, kad būtų patogu apžiūrėti, gabenti ir parodyti kitiems, iki galutinio rezultato, kuris atrodo išties puikiai. Kiekvienai mėnesio dienai skirtas margutis – unikalus. Savaitės dienas padeda atskirti skirtingas margučių rašto padalijimas: pirmadieniai – vientisas raštas, antradieniai – kiaušinis padalintas į dvi dalis, trečiadieniai – į tris, ketvirtadieniai – į keturias, penktadieniai – į penkias, šeštadieniai – į šešias, o sekmadieniai vainikuoti, kaip paskutinė savaitės diena.

Tautodailininkė taip pat pasidalino patarimais, kaip išgauti skirtingas margučių spalvas iš natūralių medžiagų, su kuo lengviau skutinėti margučius ir kaip sukurti raštus iš pagrindinių senovinių šešių margučių rašto ženklų.

A. Rauktienė renginio metu pristatė kartu su margučių kalendoriumi keliaujančią ąžuolinę lininiais puslapiais knygutę, kurioje yra visa kalendoriaus istorija, mat kiekvienoje apsilankymo vietoje renginio organizatoriai palieka savo įrašą.

Be įspūdingo kalendoriaus, Angelė ir Vytautas Raukčiai atsivežė parodyti ir kitus savo darbus, tarp kurių buvo ir trisdešimties margučių, suguldytų į jos vyro Vytauto Raukčio gamintas medines dėžutes, kolekcija, skirta Maironio metams paminėti (2013 m. – Maironio metai). Ši kolekcija prestižiniame šalies tautodailės konkurse buvo pripažinta geriausiu taikomosios dailės kūriniu ir pelnė jo autorei aukso vainiką. Šį apdovanojimą iš arčiau galėjo apžiūrėti ir kintiškiai.

Renginio nuotaiką praskaidrino ir visus trankia muzika džiugino neseniai įsikūrusi kapela „Sodo bernai” iš Gargždų. Kapeloje groja Vytautas Kazlauskas, Leonas Ladauskas ir jų vadovas Alfonsas Rauktys. Skambant jų muzikai žiūrovai nenustygo vietoje – nuolat lingavo ir plojo.

 

{gallery}/documents/fotogalerija/2014_05_16_kintai{/gallery}

Spausdinti
Facebook komentarai