Įspūdžiai iš jubiliejinės IFLA konferencijos

foto su buvusia ifla prezidente ellen tise2014 m. rugsėjo 2 d.

Rugpjūčio 16-22 dienomis Lione (Prancūzija) vyko kasmetinis pasaulinis bibliotekininkystės ir informacijos kongresas, 80-oji Tarptautinė bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (IFLA) generalinė konferencija ir asamblėja, kurios tema „Bibliotekos, piliečiai, visuomenė: žinių santaka” („Libraries, Citizens, Societies: Confeluense for Knowledge”). Lietuvos bibliotekininkų delegacijos sudėtyje dalyvavo Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vyr. bibliotekininkė Sandra Jablonskienė, kuri reprezentavo Pamario kraštą, jo žinių ir informacijos įgūdžių kultūrą, pristatė stendinį pranešimą „Žinių santaka: žaidžiame biblioteką”.

Jame atsispindėjo nauji F. Bajoraičio viešosios bibliotekos veiklos moduliai: skaitymo skatinimo akcijos viešosiose Šilutės krašto erdvėse, lyderiaujanti partnerystė, reprezentacinės žinių lygos-turnyrai, kaip vienas efektyviausių žinijos įvertinimo instrumentų.

Lionas – tai trečias pagal dydį Prancūzijos miestas, išsidėstęs šalies rytuose. Kartu su priemiesčiais ir gretimais miestais Lionas suformuoja antrą didžiausią po Paryžiaus metropolio teritoriją Prancūzijoje su daugiau nei 4 mln. gyventojų. 1998 m. Lionas įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Konferencija vyko moderniame Liono konferencijų centre, kurio plotas siekia iki 25 000 kv. m., jame telpa iki 19 000 žmonių. Šiame centre yra daugybė modernių technologijų, trys amfiteatrai, įrengtos vietos parodoms, 26 konferencijų salės. Tai „miestas mieste”, kurį sukūrė žymus italų architektas Renzo Piano.

Prieš IFLA atidarymą vyko sesija, skirta kolegoms, dalyvavusiems konferencijoje pirmą kartą. Visi „naujokai” turėjo progą susitikti vienoje iš konferencijų salių ir pabendrauti. Jie buvo skatinami kalbėtis profesiniais klausimais, bendrauti, atrasti naujų draugų, partnerių, užmegzti tarptautines pažintis, keistis patirtimi, nuomonėmis, pateikti savo idėjas. Buvusi IFLA prezidentė Ellen Tise (2009-2011 m.) drąsindama naujokus teigė, kad būtent šių konferencijų metu susipažino su daugeliu žmonių, kalbančių įvairiomis kalbomis, besilaikančių skirtingų tradicijų, tačiau norinčių keistis savo patirtimi bei mokytis iš kitų. Ji taip pat papasakojo, kaip ji fotografuodavosi su IFLA prezidentais, kol pati tapo prezidente. Baigdama savo kalbą Ellen Tise pašmaikštavo, kad ji nieko prieš, jei visi, norintys kaupti nuotraukas su IFLA prezidentais, nusifotografuos su ja.

Į konferenciją suvažiavo per 4 tūkstančius bibliotekininkų iš įvairių pasaulio kampelių. Nemažai renginių buvo skirta bibliotekos ir bibliotekininko vaidmeniui šiuolaikiniame skaitmeninės informacijos, naujų technologijų amžiuje. Kalbėta informacijos prieinamumo ir jos atvirumo visiems vartotojams temomis. Nemažas dėmesys skirtas architektūriniams bibliotekų projektams, pastatų pritaikymui kolekcijoms ir neįgaliųjų bei specialiųjų poreikių turintiems skaitytojams. Viso pasaulio bibliotekininkai diskutavo apie bibliotekų specialistų kompetencijas, kvalifikacijos ugdymą, jų galimybes ir naujus iššūkius, aptarė privatumo ir duomenų apsaugos klausimus, skaitmeninimą, apžvelgė nuveiktus darbus. Sesijų metu taip pat buvo aptartos ir kitos pasaulio bibliotekininkams aktualios temos, pasidalinta gerąja praktika.

Konferencijos metu priimta Liono deklaracija dėl teisės į informaciją ir plėtrą (Lyon Declaration on Access to Information and Development). Šios deklaracijos tikslas – patvirtinti įsipareigojimus 2015 m. Jungtinių tautų Tvaraus vystymosi tikslų programoje, siekiant užtikrinti kiekvieno žmogaus teisę į prieigą, naudojimą ir dalijimąsi informacija, kuri yra būtina skatinant tvarų vystymąsi ir atstovaujant demokratinėms visuomenėms.

IFLA konferencijos atidarymo dienos popietę įvyko iškilmingas parodos atidarymas. Buvo pristatyti įvairių kompanijų, bibliotekų, valstybinių institucijų bei leidėjų stendai. Čia pristatytos naujausios technologijos, kurias gali savo veikloje pritaikyti bibliotekos. Bibliotekininkai, kiti, besidomintys naujausiomis technologijomis, turėjo galimybę bendrauti su parodos dalyviais, aptarti bendradarbiavimo sąlygas, užmegzti kontaktus.

Dalyvavimas IFLA konferencijoje suteikia galimybę įgyti tarptautinės patirties, pamatyti reikšmingiausius atliktus darbus, bibliotekų veikloje taikomas naujoves bei šiuolaikines skaitmenines technologijas.

ifla prezidentes sinikka sipil sventine atidarymo kalba

lietuviu delegacija ifla konferencijoje

liono deklaracijos aptarimas

parodoje pristatytos naujausios technologijos

prie prancuzijos nacionalines bibliotekos stendo

Spausdinti
Facebook komentarai