Bernardas Aleknavičius pristatė apybraižą apie Mažąją Lietuvą

Sausio 11 d. Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko fotožurnalisto, kraštotyrininko, Lietuvos kultūros ir meno premijos laureato Bernardo Aleknavičiaus knygos „Aisčių pasaka. Nuo Rambyno žvelgiant“ pristatymas, dalyvaujant autoriui. Atvyko ir daugiau svečių: knygų leidėjas Antanas Stanevičius, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyriaus atstovai Valė Ragauskaitė, Jonas Lukšas, Algimantas Švainys, Norbertas Stankevičius, Elena Povilaitienė, Vytautas Bernotas, konsulas Lietuvos Respublikos konsulate Sovietske Bronius Makauskas.

Pradžioje B. Aleknavičius papasakojo, kad Mažojoje Lietuvoje gyvena jau daugiau nei pusę amžiaus, per tą laiką sukaupė didelius kūrybos aruodus, o knyga „Aisčių pasaka. Nuo Rambyno žvelgiant“ tęsia fotoapybraižos žanro kūrinių ciklą. Knygose vyrauja gimtosios Novužės ir Mažosios Lietuvos vaizdai, kilnių žmonių portretai. Germanizacijos, rusifikacijos, rudojo ir raudonojo tvano niokoti žmonės sugebėjo išsaugoti lietuvišką prigimtį, nors daugeliui jų tai kainavo net gyvybę. Daugumos herojų jau nebėra šioje žemėje, tačiau jie paliko pavyzdžių, panašių į pasakas, nemariųjų aisčių pasakas.

Renginį koordinavusi V. Ragauskaitė pasidžiaugė už autorių. Pasak jos, B. Aleknavičius seniai puoselėjo norą pristatyti savo knygas Šilutėje ir štai pavyko tą norą įgyvendinti. Atskleidė, kad jiedu pažįstami daug metų, pasidalijo bendrais atsiminimais.

E. Povilaitienė, supažindinama renginio dalyvius su knygos turiniu, perskaitė keletą ištraukų. Muzikiniais intarpais autentišką atmosferą kūrė Šilutės kultūros ir pramogų centro folkloro ansamblis „Verdainė“, vadovaujamas Reginos Jokubaitytės.

Kraštotyrininkas, istorikas N. Stankevičius palinkėjo B. Aleknavičiui dar daug aktyvių rašymo metų, stebėjosi ir žavėjosi gausiomis autoriaus žiniomis apie Lietuvą. Jis esąs puikus ekskursijų vadovas, nes pažįsta visus kelius, ir yra dalykų, kurių nežino niekas kitas, tik B. Aleknavičius. N. Stankevičius pasakojo apie Rambyną, vaizdingai vadindamas jį kalnu su šimtu paslapčių, apie tos vietovės istoriją, vykusias apeigas ir šventes, unikalius archeologų atkastus radinius. Jis savo pranešimą praturtino skaidrėmis su žemėlapiais, nuotraukomis.

A. Švainys irgi išreiškė pagarbą B. Aleknavičiui. Jo nuomone, autoriaus indėlis į mūsų kultūrą – milžiniškas, be galo vertingas, išliksiąs ir ateitiems kartoms. Jam antrino B. Makauskas, A. Stanevičius ir kiti.

B. Aleknavičius yra parašęs daugiau nei trisdešimt knygų. „Aisčių pasaka. Nuo Rambyno žvelgiant“ – primoji trilogijos dalis, tikimasi, kad netruks pasirodyti ir kitos dvi. Kai kurias knygas susirinkusieji turėjo galimybę įsigyti.

Renginys skirtas Klaipėdos krašto dienai paminėti.

 

 

Ignė Zarambaitė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
vyresn. bibliotekininkė

Spausdinti
Facebook komentarai