Rokas Flick skaitytojams pasakojo nugrimzdusios Prūsų Lietuvos ir jos žmonių istorijas

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos organizuojamas tradicinis literatūrinis ruduo „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“ suteikia galimybę iš Šilutės krašto kilusiems ar kitaip su juo susijusiems rašytojams teikti savo publikuotą kūrybą konkursui. Skaitytojams ši šventė yra galimybė artimiau pabendrauti su patikusių knygų kūrėjais, apžvelgti ilgą knygos kelią.

Spalio 11 dieną Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Juknaičių filiale vykusio literatūrinio rudens popietę svečiai iš Klaipėdos susirinkusiems pasakojo apie nugrimzdusios Prūsų Lietuvos ir jos žmonių istorijas. Juknaičių bibliotekoje tądien lankėsi archeologas, ekonomistas, habilituotas socialinių mokslų daktaras, profesorius, buvęs energetikos viceministras, Vakarų Lietuvos bei Rytų Prūsijos istorija besidomintis vokiečių kilmės rašytojas Rokas Flick ir aktorė Regina Arbačiauskaitė-Flick.

Susitikimo metu rašytojas dalyviams pasakojo, kad gimė ir augo neturtingoje šeimoje, kalbėjo apie pirmuosius romanus, kuriuose veiksmas vyksta Rytprūsiuose ir aprašoma tikra istorinė epocha, istoriniai įvykiai. Jis susirinkusiems paaiškino, kodėl jaudina būtent šio krašto likimas, nes protėviams, kaip ir romano herojams, teko emigrantų Rytų Prūsijoje dalia. R. Flick minėjo, kad rašytojas privalo turėti fantazijos, kuri reikalinga tam, kad skaitomas romanas būtų gyvas ir turėtų emocinį užtaisą. Paklaustas, kas paskatino rašyti, kaip viskas prasidėjo, rašytojas atsakė: ,,Kartą žmona, neiškentusi mano nesibaigiančių pasakojimų, padovanojo man knygelę odiniais viršeliais ir pasakė: „Pradėk rašyti.“

Šių metų literatūriniam rudeniui pristatyti du rašytojo romanai – „Pradingę klajojančiam smėlyje“ (2016) ir „Išlikę karo verpetuose“ (2018). Romanas „Pradingę klajojančiam smėlyje“ pasakoja apie XI–XII a. kuršių – drąsių jūrininkų ir plėšikų, laivų statytojų, amatininkų ir žemdirbių – gentį, kuri gyveno Baltijos pajūryje, nuo Nemuno deltos iki Ventos vidurupio. Kuršiai plaukiojo Baltijos jūra ir siaubė buvusių šio krašto užkariautojų bei šeimininkų danų, švedų vikingų gyvenamas teritorijas.

Romane ,,Išlikę karo verpetuose“ tęsiamas knygoje ,,Emma, pastoriaus duktė“, sulaukusioje didelio skaitytojų susidomėjimo, pradėtas pasakojimas apie keturių kartų istoriją, iš Austrijos išvarytą protestantų Langių šeimą. Romano „Išlikę karo verpetuose“ veiksmas vyksta beveik dviem dešimtmečiais vėliau, kai Prūsų Lietuva, kaip ir likusi karalystės dalis, dalyvauja kare, vėliau pavadintame Septynerių metų karu (1756–1763). Šiame kare dalyvavo dauguma Europos valstybių. Lietuvininkų gyvenamas žemes niokojo carinės Rusijos kariuomenė. Krašto nelaimės neaplenkė ir pastoriaus duktės Emmos ir jos šeimos. Arbačiauskaitė-Flick dalijosi mintimis apie vyro kūrybinį darbą ir skaitė ištrauką iš naujausios knygos „Išlikę karo verpetuose“. Aktorės lūpomis perteiktas tekstas, iliustruojantis motinos paskutinį atsisveikinimą su sūnumi kalėjimo kameroje, sujaudino renginio dalyvius.

Renginio pabaigoje padėkota svečiams už įsimintiną ir šiltą literatūrinį susitikimą bei padovanotas dovanas.

Rasa Vaičiulienė,

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos

Juknaičių filialo bibliotekininkė

Spausdinti
Facebook komentarai