Saugesnio interneto savaitę naudingų žinių įgijo informacinių paslaugų vartotojai

Vasario 11 d. Saugesnio interneto diena, įsteigta Europos Komisijos iniciatyva, jau 17-tą kartą buvo minima daugiau nei 150 pasaulio šalių. Jos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis.

Lietuvos bibliotekose organizuojant Saugesnio interneto savaitę vyko įvairios šviečiamosios veiklos.

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje šiai akcijai surengti skaitmeninio raštingumo mokymai suaugusiems pagal pažengusiųjų mokymo programą „Būkime saugūs internete“. Mokymų dalyviai bei kiti bibliotekos lankytojai stebėjo tiesioginę transliaciją „Sukčiai internete: kaip apsisaugoti?“, dalyvaujant Tauragės apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Šilutės r. policijos komisariato bendruomenės pareigūnei Jurgitai Kaktienei. Ji akcentavo dažniausiai sukčių naudojamas taktikas siekiant apgauti, išvilioti pinigus ir kitą brangų turtą, priminė, kaip svarbu būti budriems ir bet kam nepatikėti asmeninių duomenų.

Vasario 11 d. viešojoje bibliotekoje vyko kino „Interneto valytojai“ peržiūra. Tai filmas, atskleidžiantis interneto „valytojų“ kasdienybę. Šie žmonės peržiūri tūkstančius vaizdų ir įvertina, ką gali matyti interneto vartotojas, ko – ne. Kur yra tik išsakoma nuomonė ir kur prasideda manipuliacija, pasityčiojimas bei pasišaipymas iš kito asmens. Kokie vaizdai gali patekti į viešumą, o kokių derėtų atsisakyti. Tai yra labai atsakingas darbas vien dėl to, kad tinkamai neatrinkus vaizdo medžiagos gali nutikti nelaimingi atsitikimai.

Skaitmeninio raštingumo mokymų dalyviai vasario 13 d. stebėjo tiesioginę transliaciją „Sekstingas: žaidimas ar nusikaltimas?“ Sekstingas – tai erotinio turinio žinučių, apnuoginto kūno vaizdų, filmukų siuntimas ar gavimas naudojantis skaitmeninėmis technologijomis. Sekstingo proveržis neatsiejamas nuo išmaniųjų įrenginių, socialinių tinklų, pažinčių programėlių progreso ir dažniausiai suvokiamas kaip simpatijos išraiška, pažinties mezgimas ar santykių išlaikymas, flirtas, žaidimas. Tai – savanoriškai siunčiamas erotinis vaizdas ar tekstas mylimam žmogui, nesitikint, kad jį pamatys kiti žmonės. Šis bendravimo būdas yra itin populiarus tarp paauglių, tačiau neretai gali virsti virtualaus intymumo spąstais.

Įvairios veiklos, skirtos Saugesnio interneto savaitei, vyko ir viešosios bibliotekos filialuose.

Traksėdžių filiale vaikams surengta Saugaus interneto pamokėlė, kurios metu reikėjo atlikti žaismingą edukacinį testą „Ar esi saugus internete?“ Dalyviai tikrinosi žinias apie atsargų elgesį internete, kad apsaugotų savo privatumą, nepatektų į sukčių pinkles.

Vainuto filialas pakvietė gyventojus dalyvauti projekto „Prisijungusi Lietuva“ organizuojamuose skaitmeninio raštingumo mokymuose ir praturtinti žinias stebint tiesioginę transliaciją internetu „Sekstingas: žaidimas ar nusikaltimas?“

Vasario 14 d. Bikavėnų filiale lankytojai buvo pakviesti į biblioteką diskusijoms apie saugų internetą. Popietės metu vaikai dalijosi mintimis, kaip supranta, kas yra draugiškas ir patikimas internetas, kas yra nesaugu interneto platybėse.

Kintų filialas irgi dalyvauja projekte ,,Prisijungusi Lietuva“, todėl labai svarbu, kad informacinių paslaugų vartotojai būtų saugūs internete. Džiugu, kad bibliotekos lankytojai aktyviai dalyvavo Saugesnio interneto savaitėje, kurios metu galėjo ne tik daugiau sužinoti apie bendravimo internetu galimybes, bet kartu susimąstyti apie atsakingą ir saugų buvimą internetinėje erdvėje.

Vasario 10 ir 11 d., bendradarbiaujant su informacinių technologijų mokytoja Lina Valaite, surengtas protų mūšis „Aš ir internetas“ Kintų pagrindinės mokyklos 6, 5 ir 7 klasių mokiniams. Vasario 12 ir 13 d. Kintų filiale vyko skaitmeninio raštingumo mokymai pagal pažengusiųjų mokymo programą „Būkime saugūs internete”. Vasario 14 d. surengta interaktyvi viktorina „Taip ar ne?“, kurioje dalyvavo pradinių klasių mokiniai. Protų mūšio ir viktorinos pagrindinės temos – faktai apie naudojimąsi internetu: kaip ir kada jis atsirado pasaulyje bei Lietuvoje, kaip juo saugiai naudotis. Tai buvo gera proga paskatinti dalyvių kūrybišką mąstymą bei pagilinti skaitmeninio raštingumo žinias.

Žemaičių Naumiesčio filiale vasario 12–13 d. organizuotos Saugaus interneto dienos. Renginiais buvo siekiama skatinti vaikus atsakingiau naudotis internetu, suteikti daugiau žinių apie interneto teikiamas galimybes. Jauniesiems bibliotekos lankytojams vesti pokalbiai „Saugus internetas – draugiškas internetas“, „Virtualaus pasaulio nauda ir pavojai“, pasitelkiant vaizdinę medžiagą. Vaikai noriai įsitraukė į diskusijas apie interneto teikiamus privalumus ir jame tykančius pavojus. Vėliau savo žinias pasitikrino spręsdami žinių testus.

Vasario 14 d. į Degučių biblioteką sugužėjo būrelis Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Degučių skyriaus mokinių. Susirinkusieji žiūrėjo filmuką ir diskutavo, kaip saugiai naudotis internetu, kaip išvengti interneto keliamų grėsmių, kokius duomenis reikėtų saugoti labiausiai, kad internetas netaptų priešu, o būtų puiki vieta bendrauti su draugais, dalintis mėgstama muzika, vaizdais. Vaikai sprendė ,,Draugiško interneto testą”.

Šylių bibliotekoje Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio moksleiviams vyko informacinė valandėlė „Ar esame saugūs internete?“, mokytasi kurti saugius slaptažodžius, prisimintos saugaus elgesio internete taisyklės.

Vasario 11 d. Vilkyčių filialo lankytojai dalyvavo kompiuterinio raštingumo mokymuose „Skaitmeninės technologijos Tau: ateik, sužinok, išmok“. Mokymų metu dalyviai stebėjo tiesioginę transliaciją „Sukčiai internete: kaip apsisaugoti?“ ir prisiminė, kokios grėsmės tyko neatsargiai naudojantis internete siūlomais finansiniais patarimais. Atkreiptas dėmesys į šeimos narių viešinamą informaciją. Patarta, ką daryti, jeigu asmeninę informaciją kiti asmenys panaudoja netinkamai, pasidalinta asmenine patirtimi.

Rusnės filiale visą savaitę buvo vedami individualūs ir grupiniai pokalbiai su visais apsilankiusiais moksleiviais ir suaugusiais lankytojais. Pokalbių metu bibliotekininkai jiems pasakojo apie interneto galimybes bei jo platybėse slypinčius pavojus. Aptarta, kaip elgtis susiklosčius įvairiausioms situacijoms, kokių duomenų negalima skelbti internetinėje erdvėje, kokių kontaktų vengti, kur kreiptis iškilus neaiškumams. Kalbėta apie elgesio ir bendravimo kultūrą internetinėse svetainėse, kokių svetainių ar portalų vengti. Moksleiviai mokykloje gauna daug informacijos apie naudojimąsi internetu, o bibliotekininkų tikslas yra tą informaciją nuolat atnaujinti ir pagal galimybes kontroliuoti jaunų žmonių „keliones“ po tokį patrauklų ir paslaptingą interneto pasaulį.

Minint Saugesnio interneto savaitę Usėnų bibliotekoje svečiavosi Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės r. policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Jurgita Kaktienė. Viešnia Usėnų pagrindinės mokyklos 7, 8 ir 9 klasių mokiniams parodė filmuką apie grėsmes, tykančias pokalbių svetainėse. Ji papasakojo, ką vaikai blogai daro naudodamiesi internetu, ką galima ir ko negalima daryti socialiniuose tinkluose, apie nuotraukų kėlimą į interneto svetaines, kokia grėsmė laukia kiekvieno iš mūsų, jei nesilaikysime saugaus interneto taisyklių.

Vasario 11d. Švėkšnos filiale vyko diskusija apie saugų internetą. Gali atrodyti, kad internete pavyks pasislėpti nuo tikrovės ir įkyrių kasdieninių problemų, tačiau tai yra tik iliuzija. Internetas labai panašus į realų pasaulį – jame galioja tam tikri dėsniai, kuriems paklūstame; bendravimo taisyklės. Diskutuota apie tai, kaip bendraujant internete su nepažįstamais žmonėmis nepakliūti į spąstus, nes viešai apie save pasakodamas ir skelbdamas nuotraukas gali tapti patyčių objektu arba nukentėti nuo bendraamžių piktadariškų pokštų, susidurti su elektroniniu persekiojimu. Švėkšnos filialo bibliotekininkė Danutė Litvinienė pasakojo, kaip nuo viso to apsisaugoti.

Gardamo filiale vasario 12 d. vyko diskusija „Saugus internetas šiandien“, kurioje dalyvavo Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Gardamo progimnazijos skyriaus pradinių klasių mokiniai ir jų mokytojos Virginija Lidžiuvienė bei Sonata Kurmienė. Pradinukai diskusijos pradžioje apibūdino, koks gali būti internetas. Uždavus klausimus apie internetą aukštesniųjų klasių mokiniai puikiai į juos atsakinėjo, o pradinukai klausėsi, nes tai jiems yra nauja. Susirinkusiems papasakota apie taisykles, kuriomis naudojantis galima saugiai jaustis internete.

Vasario 13 d. Saugų bibliotekoje Saugų J. Mikšo pagrindinės mokyklos 2 klasės mokiniai buvo supažindinami ir mokomi saugiai elgtis internetiniuose puslapiuose, žiūrėjo filmuką „Elektroninėje erdvėje bendrauk saugiai“.

Grabupių filiale vasario 11 d. Grabupių filiale Saugesnio interneto diena paminėta su Šilutės Žibų pradinės mokyklos Grabupių skyriaus mokiniais. Šių metų šūkis – ,,Kurkime geresnį internetą kartu!“ Popietės metu mokiniai žiūrėjo įvairius filmukus, kurie kviečia atkreipti dėmesį į pagarbų elgesį internete, ragina galvoti, ką skaitome, ką kuriame, kaip nepakliūti į internetines patyčias, kuo dalinamės elektroninėje erdvėje.

Balčių filiale vasario 13 d. gyventojai buvo pakviesti stebėti transliaciją, skirtą Saugesnio interneto savaitei.

Katyčių filiale vyko interaktyvi veikla „Saugių slaptažodžių dirbtuvės”. Jaunieji bibliotekos lankytojai mokėsi kurti saugius slaptažodžius. Jie sužinojo, kad sudėtingas slaptažodis gali būti toks, kurį yra lengva įsiminti, bet kitiems beveik neįmanoma atspėti. Dalyviai kūrė patikimą slaptažodį, mokėsi pakeisti nesaugius slaptažodžius į saugius. Įgytas žinias reikėjo pritaikyti praktiškai: keisti el. pašto, žaidimų prisijungimo slaptažodžius.

Saugesnio interneto savaitę Pamario bibliotekose vykę renginiai bei mokymai informacinių paslaugų vartotojams suteikė daug naudingų žinių, kurios ateityje padės apsisaugoti nuo tykančių internete grėsmių ir saugiai naudotis skaitmeninėmis technologijomis.

Spausdinti
Facebook komentarai