Paskaita vaikams „Gandras – nacionalinis Lietuvos paukštis“

Rugpjūčio 12 dieną Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Kintų filialas kvietė Kintų pagrindinės mokyklos vasaros darželio grupės bei atostogaujančius miestelio vaikus į susitikimą su ornitologu Vytautu Eigirdu, kuris vaikams vedė paskaitą „Gandras – nacionalinis Lietuvos paukštis“.

Baltasis gandras (lot. Ciconia ciconia) laikomas Lietuvos nacionaliniu paukščiu, su juo susiję daugybė senovinių papročių ir pasakojimų. Ypatingos žmonių simpatijos ir susižavėjimo šiuo paukščiu reikėtų ieškoti lietuvių liaudies papročiuose. Jis įvairiuose Lietuvos etnografiniuose regionuose  vadinamas skirtingais vardais: Žemaitijoje – gundru, gužučiu, Dzūkijoje – busilu, Suvalkijoje – garniu, Aukštaitijoje – starkumi.

Šie paukščiai iš žiemojimo vietų į Lietuvą parskrenda apie kovo 25 dieną, todėl tą dieną senovės lietuviai vadindavo Blovieščiais (Gandrinėmis), ji buvo švenčiama kaip Gandro sugrįžtuvių diena. Baltieji gandrai žiemaviečių link pradeda keliauti jau nuo rugpjūčio vidurio, bet rugpjūčio 24-oji, Šventojo Baltramiejaus diena, Lietuvoje tradiciškai laikoma gandrų palydomis. Rugpjūčio mėnesio pabaigoje jų beveik nebelieka.

Vaikai sužinojo daug naujų dalykų apie šį įdomų paukštį: apie jo išvaizdą, perėjimą, migraciją, elgseną, mitybą, gyvenimo trukmę ir kt.

Paskaita vyko įgyvendinant Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Kintų filialo projektą „Robotų ir savo krašto tyrinėtojai – 2“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės rajono savivaldybės.

Vykdant LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro organizuojamą iniciatyvą „Atverk duris vasarai“ Kintų bibliotekoje siūlomos įvairios veiklos, skirtos vaikų užimtumui.

 

Vitalija Vyšniauskienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Kintų filialo vyresn. bibliotekininkė

Spausdinti
Facebook komentarai