Sąmoningumo didinimo mėnuo „Be patyčių!” bibliotekoje

Sąmoningumo didinimo mėnuo „Be patyčių!” bibliotekoje

Kampanija „BE PATYČIŲ“ – tai 2004 m. „Vaikų linijos“ inicijuota kampanija, kurios pagrindinis tikslas – smurto ir patyčių prevencija. Šia kampanija siekiama kurti saugesnę aplinką ne tik ugdymo įstaigose, bet ir suaugusiųjų žmonių gyvenime. Norėdama atkreipti dėmesį į šios problemos svarbą bei šviesti visuomenę, Šilutės F. Bajoraičio biblioteka kasmet organizuoja įvairius renginius. Šiemet kartu su šauniosiomis bibliotekos savanorėmis Monika ir Simona buvo surengtas smagus susitikimas. Merginos subūrė savo klasiokus, Vydūno gimnazijos vienuoliktokus, kurie atvyko kartu su mokytojomis Lina Linke ir Sandra Tamašauskiene bei gimnazijos psichologe Kristina Monkiene. Pirmiausia visi susirinkusieji žaidė viktoriną „Draugystės kodas“. Simboliška, kad nugalėtojais tapo komanda pavadinimu „Draugystė“. Po to savanorės parengė keletą situacijų, kurias dalyviai grupelėse turėjo suvaidinti. Psichologė Kristina apibendrino, pakomentavo, paaiškino iš kur atsiranda patyčios, kaip reikia elgtis tiek patiriant patyčias, tiek jas pastebėjus. Svarbus dalykas – pažinti savo emocijas ir stiprinti savo savivertę, tvirtai apginti savo poziciją. Ne ką mažiau svarbu būti socialiai atsakingiems bei pastabiems šalia esantiems. Jei negalime padėti patys, privalome ieškoti pagalbos, nes tylėjimas ir ignoravimas yra lygus pritarimui patyčioms, smurtui.
Renginys taip pat skiriamas jaunimo ir savanorystės metams.

Kovo 17-18 dienomis Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Gardamo filiale svečiavosi  Gardamo progimnazijos pradinukai, su mokytojomis Virginija Lidžiuviene ir Sonata Kurmiene. Patyčios yra senos, kaip pats pasaulis. Atrodo, jog šiuolaikinėje visuomenėje joms turėtų būti užkirstas kelias. Deja, jų apraiškų dažnai pasitaiko mūsų kasdienybėje, todėl labai svarbu kalbėti apie tai ir neleisti joms plisti visuomenėje. Susirinkę mokiniai nagrinėjo patyčių atsiradimo priežastis. Pradinukai buvo supažindinti su patyčių rūšimis, aiškintasi, kur slypi problema. Patyčiose dalyvauja dvi pusės – skriaudikas ir skriaudžiamasis. Dalyviai išvardijo, kokias savybes turi skriaudikas, o kokias savybes – auka. Diskusijos pabaigoje mokiniai kalbėjo apie tai, ką turi daryti pastebėję patyčias, kur kreiptis. Jiems paaiškinta, jog svarbu nebūti abejingais, pasyviais stebėtojais, nepraeiti pro šalį, o pastebėjus patyčių atvejį, pranešti mokytojams ir tėvams. Svarbiausia – netylėti.

Kovo 19 d. Degučių filiale vyko diskusija „Nekentėk patyčių vienas!“ .Patyčios prasideda, atrodo, nekaltai; pravardžiavimu, erzinimu, stumdymu, gali atrodyti panašios į draugų pajuokavimus. Pamažu toks patyčių būdas perauga į mušimus, pinigų ar kitų daiktų atiminėjimus, gąsdinimus. Vaikai į tai skaudžiai reaguoja. Stipresnieji stengiasi nepasiduoti, tačiau ne visiems tai pavyksta. Patiriančiajam patyčias sunku pačiam išspręsti šią problemą. Su vaikais vyko diskusija, kodėl taip yra, kaip elgtis, jeigu paliečia tave patį, ,kur ieškoti pagalbos ir kaip padėti nuskriaustiesiems, o svarbiausia nelikti abejingiems ir netylėti. Po diskusijos vaikai žiūrėjo filmuką „Atpažink liūdesį ir kitus jausmus. Praleisk progą pasityčioti!“

Kovo 21 d. F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Vilkyčių filiale vyko mokomųjų filmų peržiūra ir analizavimas „Saugus bendravimas socialiniuose tinkluose“, dalyvaujant Vilkyčių vaikų dienos centro „Veikime kartu” vaikams. Peržiūrėję socialinius filmus mokiniai su dienos centro darbuotojomis bei bibliotekininke aptarė vaizdo medžiagoje rodytas situacijas, dalijosi savo asmenine patirtimi ir jausmais patyrus elektronines patyčias. Visi pritarė, kad patyčios būna įvairaus pobūdžio, sukelia neigiamas emocijas. Būtina tinkamai reaguoti į patyčias ir apie jas pranešti. Negalima tylėti ir užsisklęsti savyje. Tik užkirtę kelią patyčioms plisti būsime saugūs elektroninėje erdvėje.

Kovo 23–25 Traksėdžių filialas ir Traksėdžių Šilojų mokykla įsijungė į „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ‘2022“. Šiam tikslui bibliotekoje vyko renginys, skirtas skatinti gražius tarpusavio santykius, taip mažinant galimybes atsirasti smurtui ir patyčioms. Vaikams buvo kalbama, kad visada reikia elgtis pagarbiai ir draugiškai, padėti skriaudžiamam draugui, patyrus smurtą ar patyčias netylėti, neužsisklęsti savyje, o apie tai pasikalbėti su mokytojais, tėveliais ar kitais suaugusiais asmenimis. Vaikai apibrėžė savo rankos kontūrus ir ant kiekvieno nupiešto rankos piršto surašė vardus tų žmonių, į kuriuos jie gali kreiptis ir pasikalbėti, kai iš jų tyčiojamasi. Atliekant kitą užduotį buvo prašoma surašyti ir papasakoti, kaip jaučiasi tie vaikai, kurie patiria patyčias, kokie jausmai kyla tiems, kurie stebi patyčias, kaip jaučiasi vaikas, besityčiojantis iš kitų.
Jaunosios skaitytojos Sofija, Urtė, Kamilė ir Gabriela suvaidino improvizaciją „Mūsų rankos ir žodžiai skirti ne patyčioms!”, kartu su vaikais pažaidė rankų žaidimą. Šios mergaitės apsilankė ir Traksėdžių vaikų darželyje, pristatė programėlę, kalbėjo apie patyčias.
Visi nuolat turime veikti, kad patyčių mažėtų mokyklose, kiemuose, viešoje ir privačioje erdvėje. Vaikams paaiškinta, kad nesvarbu, kokios patyčių situacijos būna, jie gali jas sustabdyti, o nieko nedarant skatinamos patyčios.

Akvilė Tamošiūnė
Informacijos skyrius

apibrėžiami delnai darželyje jaunosios atlikėjos su moksleiviais ir auklėtojomis su vaikų darželio vaikais žaidžiamas rankų žaidimas

Sąmoningumo didinimo mėnuo „Be patyčių!” bibliotekoje Sąmoningumo didinimo mėnuo „Be patyčių!” bibliotekoje Sąmoningumo didinimo mėnuo „Be patyčių!” bibliotekoje Sąmoningumo didinimo mėnuo „Be patyčių!” bibliotekoje Sąmoningumo didinimo mėnuo „Be patyčių!” bibliotekoje Sąmoningumo didinimo mėnuo „Be patyčių!” bibliotekoje Sąmoningumo didinimo mėnuo „Be patyčių!” bibliotekoje

Spausdinti
Facebook komentarai