Kelionės dalyviai

Aktyviausi ir įdomiausi iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ veiklų organizatoriai apdovanoti kelione į Vroclavą

Kelionė į Vroclavą: Apdovanojimas už kūrybiškumą

Vasaros pradžioje Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kartu su Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra, pakvietė švietimo, kultūros ir kitas institucijas prisijungti prie iniciatyvos „Atverk duris vasarai“. Ši iniciatyva leidžia mokyklinio amžiaus vaikams prasmingai leisti vasaros atostogas, dalyvaujant įvairiose veiklose. Jau devintus metus vykdoma iniciatyva šiemet subūrė net 182 organizacijas iš visos Lietuvos, iš kurių net 36 pelnė prizininkų vardą už kūrybingas ir prasmingas veiklas vaikams ir jaunimui.

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos indėlis irgi buvo įvertintas – jos atstovas pakviestas spalio 27–29 d. dalyvauti pažintinėje kelionėje į Vroclavą – tai miestas pietvakarių Lenkijoje esančiame istoriniame Žemutinės Silezijos regione. Šis miestas garsėja savo architektūra, upėmis ir tiltų gausa, gyvybinga kultūrine scena.

Ši kelionė buvo dovana toms organizacijoms, kurios aktyviausiai dalyvavo iniciatyvoje „Atverk duris vasarai“. Jos rengė vaikams įvairias veiklas, tokias kaip sporto varžybos, kūrybinės dirbtuvės, knygų skaitymo popietės ir kiti renginiai, skatindamos aktyvų judėjimą, bendravimą ir kūrybiškumą. Šilutės F. Bajoraičio viešajai bibliotekai skirtą padėką už aktyvų dalyvavimą įteikė Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros Edukacijų ir stovyklų skyriaus vedėjas Norbertas Motiejūnas.

Pirmoji diena: Atvykimas į Vroclavą

Spalio 27 d. anksti ryte išvykome iš Lietuvos ir leidomės į kelionę per Lenkiją. Vakarop atvykome į Vroclavą – miestą, įsikūrusį ant 12 salų, sujungtų daugiau nei 100 tiltų ir apsuptą Odros upės. Vroclavas, ketvirtas pagal dydį Lenkijos miestas, dažnai vadinamas Lenkijos Venecija. Vakarinės ekskursijos metu lydėjo vietinis gidas, kalbantis lietuviškai. Pradėjome pažintį su miestu seniausioje jo dalyje – Katedros saloje (Ostrów Tumski). Čia stūkso Arkivyskupo rūmai, XIII a. gotikinė Šv. Jono Krikštytojo katedra, Šv. Kryžiaus bažnyčia. Įdomu tai, kad Šv. Kryžiaus bažnyčioje telpa dvi bažnyčios – Šv. Kryžiaus ir Šv. Baltramiejaus, tai unikalus architektūros sprendimas.

Katedros saloje, prie senovinių dujinių žibintų, pasirodo žibintininkas, kuris kiekvieną vakarą rankiniu būdu uždega žibintus, sukeldamas nepaprastą atmosferą ir pritraukdamas būrį turistų. Praėję tiltą, ekskursiją tęsėme X. Dunikowskio krantine, nuo kurios atsiveria vaizdingas Tumski salos kraštovaizdis kitoje Odros upės pusėje. Keliaudami per mažesnes salas, jungiančias įvairias miesto dalis, pasiekėme pagrindinę senamiesčio dalį, kur pamatėme barokinio stiliaus Vroclavo universiteto pastatus ir sutikome daugybę Vroclavo nykštukų – mažų bronzinių skulptūrėlių, kurių visame mieste išsibarsčiusių yra daugiau nei 300. Šios skulptūrėlės tapo pasipriešinimo komunizmui simboliu ir viena pagrindinių miesto atrakcijų.

Ekskursiją užbaigėme Vroclavo Turgaus aikštėje, kurioje pasigrožėjome spalvingais namų fasadais ir senąja rotuše, kurios statyba truko beveik du šimtmečius. Pasibaigus ekskursijai grįžome į viešbutį tramvajumi, patirdami autentišką miesto kasdienybės ritmą.

Antroji diena: Vandens muziejus ir Vroclavo kultūra

Antrąją dieną anksti ryte aplankėme „Hydropolį“ – vandens muziejų, atidarytą 2015 m., vieną iš nedaugelio tokio pobūdžio muziejų pasaulyje. Muziejus simboliškai įsikūrė sename vandens valymo komplekse, pastatytame 1893 m., ir supažindina su įvairiais vandens aspektais – pradedant jo kilme Visatoje ir Žemėje, baigiant sudėtingais vandens ekosistemų gyventojais ir žmonijos sukurtomis technologijomis. Ypatingas eksponatas – batiskafas „Trieste“, kuriuo 1960 m. Žakas Pikaras (Jacques Piccard) ir leitenantas Donas Velšas (Don Walsh) pasiekė giliausią žinomą vandenyno dugno tašką Žemėje – 10 911 metrų gylio Čelendžerio gelmę Marianų įduboje. Muziejuje pristatoma vandens tiekimo bei valymo istorija, vandentiekio sistemos evoliucija, kurią papildomai paaiškina interaktyvūs ekranai ir kitos šiuolaikinės technologijos. Šiose salėse lankytojai gali išbandyti interaktyvius ekranus, dalyvauti edukaciniuose žaidimuose bei pailsėti specialiai įrengtose poilsio zonose.

Toliau ekskursijoje kartu su vietine gide aplankėme pietinę senamiesčio dalį, vaikščiodami Świdnicka gatve – tai ne tik istorinis paminklas, bet ir gyvas miesto centras. Čia stovi įspūdinga Šv. Stanislovo, Šv. Vaclovo ir Šv. Dorotėjos bažnyčia, išsiskirianti gotikiniu stiliumi. Netoliese dėmesį traukia XIX a. operos rūmai su puošniu neoklasikiniu fasadu. Aplankėme Laisvės aikštę (Plac Wolności) – plačią miesto erdvę, kurioje vyksta įvairūs renginiai, koncertai ir festivaliai, o elegantiškų pastatų ansamblis sukuria ramią atmosferą pačioje miesto širdyje.

Vėliau pasiekėme vakarinės ekskursijos metu aplankytą Vroclavo centrą – Turgaus aikštę, kurioje išsiskiria viduramžių laikus menanti rotušė. Turgaus aikštė, viena didžiausių Lenkijoje (213 m ilgio ir 178 m pločio), yra apsupta spalvingų, puošniais fasadais dekoruotų namų. Net 11 gatvių veda į šią aikštę, o ji jungiasi su kitomis aikštėmis – Druskos turgaus aikšte ir Šv. Elžbietos bažnyčios aikšte. Vaikštinėdami aikštėje, grožėjomės renesanso stiliaus namais, rotuše bei gotikine Šv. Elžbietos bažnyčia.

Ekskursiją pratęsėme prie įspūdingų baroko stiliaus Vroclavo universiteto rūmų. Gidė papasakojo apie universiteto istoriją ir garsius mokslininkus, tarp kurių yra net dešimt Nobelio premijos laureatų. Iš universiteto bokšto atsiveria įspūdinga Vroclavo panorama, leidžianti grožėtis miesto architektūra ir žaliaisiais plotais. Apžiūrėjome universiteto Baroko sodą (Ogród Ossolineum), esantį Ossolineum institute, kuris žavi savo simetriška augmenija, skulptūromis ir puošniais takeliais, suteikiančiais vietai ypatingą istorinę atmosferą.

Toliau apsilankėme seniausioje miesto gatvėje, kurioje įrengtos bronzinės skulptūros, vaizduojančios įvairius gyvūnus. Pasivaikščiojome prie buvusio kalėjimo, kur kadaise susirinkusi minia stebėdavo mirties bausmės vykdymą – nuteistieji būdavo apmėtomi akmenimis.

Vakarėjant pasiklausėme klasikinio koncerto Šv. Marijos Magdalenos katedroje, garsėjančioje įspūdingu Atgailos tiltu. Pianistas atliko Šopeno kūrinius, kurie katedroje skambėjo ypatingai pakiliai ir suteikė vakaro kulminacijai nepakartojamo žavesio. Vėliau skubėjome į prieplauką ir užbaigėme ekskursiją pasiplaukiojimu laivu Odros upe, grožėdamiesi vakarine Vroclavo panorama.

Paskutinė diena: Grįžimas ir įkvėpimas

Paskutinę kelionės dieną ruošėmės grįžti į Lietuvą. Nuostabios gidės dėka sužinojome vertingos informacijos apie Vroclavo miesto kultūrinius, istorinius, geografinius ir politinius panašumus bei išskirtinumus, palyginti su kitais Europos miestais. Pasidalijome patirtimi ir įspūdžiais, gautais per ekskursiją, ir džiaugėmės galėdami pamatyti, kiek nykštukų pavyko nufotografuoti.

Ši edukacinė išvyka į Lenkiją buvo puiki galimybė pažinti šalies kultūros, mokslo ir švietimo tradicijas, naujoves bei pasiekimus. Be to, ji įkvėpė generuoti naujas idėjas, kurios praverstų bibliotekoje  teikiant įvairias paslaugas vaikams, paaugliams, jaunimui.

Edgaras Strelčiūnas,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Vaikų aptarnavimo skyriaus vyr. bibliotekininkas

Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos Kelionės akimirkos

Spausdinti
Facebook komentarai