Pristatyta pirmoji Uršulės Toleikytės poezijos knyga „Šuo vaiduoklis“
Prasmingai šilutiškiai praleido lapkričio 15-osios pavakarę, dalyvaudami Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vykusiame susitikime su kraštiete poete Uršule Toleikyte ir jos knygos „Šuo vaiduoklis“ pristatyme. Renginį ir pokalbį-diskusiją su literate vedė lituanistė Sandra Tamašauskienė.
Jaunoji kūrėja U. Toleikytė gimė Švėkšnoje. Mokėsi Šilutės Vydūno gimnazijoje, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijoje. Vilniaus universitete įgijo klinikinės psichologijos magistrą, dirbo psichikos sveikatos prevencijos srityje. Domisi kūrybos ir psichikos ryšiu, menų ir socialinės tikrovės susipynimu, aktyviai veikia literatūros lauke: dalyvauja poezijos skaitymuose, literatūros festivaliuose. Jos kūryba ne kartą publikuota kultūrinėje spaudoje, skirtinguose rinkiniuose ir almanachuose. Uršulė – 2021 m. jaunųjų rašytojų ir dailininkų konkurso „Literatūrinės slinktys“ laureatė.
„Šuo vaiduoklis“ – pirmoji autorinė U. Toleikytės knyga. Leidinio anotacijoje rašoma, kad eilėraščių rinkinyje atsispindi „intensyvi, fragmentiška ir tamsi poetika, vaikystės ir paauglystės patirtys, prisiminimai. Poetės kūryboje vaizduojami asmenybės vystymuisi reikšmingi procesai, šiuolaikinio žmogaus išgyvenamas nerimas, susvetimėjimas ir nutolimas, ryšys su aplinkiniais“. Autorė pripažįsta, kad jos poezijoje natūraliai atsiskleidžia šeima, santykiai su jos nariais ir aplinkiniais, požiūris į pasaulį, kuris formavosi vaikystėje ir ankstyvoje jaunystėje. Tad susitikimo metu nemažai dėmesio buvo skirta patiems artimiausiems Uršulės žmonėms – jos šeimai: seserims, broliams, mamai. Poetės broliai Zigmantas, Algirdas, sesuo Gabija – mokslininkai, pati Uršulė yra sociologijos mokslų doktorantė, bet visus juos vienija meno pojūtis ir pomėgis. Vis tik literatė teigia, kad nors poezijoje autobiografiškumo yra, tačiau įvykiai, asmenys iš artimos aplinkos, nešdamiesi dalį savęs, eilėraščiuose įgyja naujus pavidalus. Neretai poetė, pasitelkdama vaizduotę, biografijos motyvus papildo, perkuria: „Knygoje galime rasti manęs ir mano aplinkos, bet ir tai, kas išeina už manęs, ir tai, ką sukuria vaizduotė. O skaitytojai šias susipynusias realybes gali dar labiau pratęsti“.
Anot jaunosios kūrėjos, rašyti ją verčia santykiai su žmonėmis, jų metu gimusios patirtys. „Rašymas yra mano kalba, būdas kurti santykį su kitais“, – prisipažino jaunoji poetė. Įkvėpimą rašyti autorė dažnai pajunta kūrybinio proceso metu, o kartais jį skatina prisiminimai, sapnai, vaizdai. Nors poezijoje daug tamsos, kūrėja nesiekia ir nenori skaitytojo paskandinti tamsoje, priešingai, nori, kad žmogus iškiltų, nurimtų jo negatyvios emocijos.
Susitikimo metu dalyviai skaitė debiutinėje knygoje publikuojamus U. Toleikytės eilėraščius, dalinosi įžvalgomis ir interpretacijomis. „Norėčiau, kad skaitydamas knygą kiekvienas atrastų savo Šunį vaiduoklį, kuris nebūtinai turi būti šuo“, – sakė jaunoji poetė.
Knygą „Šuo vaiduoklis“ išleido leidykla „Slinktys“, iliustravo dailininkė Greta Šležaitė, redagavo poetė Greta Ambrazaitė, leidybą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Virginija Veiverienė