Bibliotekoje pasibuvimas su poezija, tapyba, fotografija ir muzika

Menininkas Gvidas Latakas

Menininkas Gvidas Latakas

Balandžio penktadienio pavakarę šilutiškiai rinkosi į Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vykusią popietę „Dialogas tarp meno ir poezijos“, kurioje savo kūrybą pristatė menininkai iš Kauno: poetas, tapytojas ir juvelyras, Lietuvos dalininkų sąjungos narys Gvidas Latakas, fotomenininkas Petras Vaičiulis bei bardas Vincas Bundza. Kartu su jais atvykęs Vilkijos Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejaus muziejininkas, medžio drožėjas-skulptorius Arūnas Sniečkus dūdmaišio melodija pradėjo renginį.

Gvido Latako „Riterio sapnas“ ir „Lokenos“

Bardas Vincas Bundza

Bardas Vincas Bundza

Šilutiškiams tapytojas, juvelyras bei poetas G. Latakas pristatė savo kūrybos parodą „Riterio sapnas“, kurioje eksponuojami tapybos bei mažosios plastikos darbai. Telšiuose gimęs ir užaugęs menininkas nuo mažens jautė troškimą išreikšti save menu. Pirmieji saviraiškos bandymai prasidėjo atradus vaizduojamuosius menus: piešimą, lipdymą iš plastilino. Jis baigė Telšių aukštesniąją taikomosios dailės mokyklą. Besimokydamas išbandė daugybę meno sričių: tapė, liejo akvareles, raižė grafikos darbus. Vėliau Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės instituto Tapybos katedroje studijavo tapybą. Šiuo metu dailės paslapčių vaikus ir jaunimą moko Kauno tautinės kultūros centre. Įvairiapusis menininkas su savo tapybos, emalio darbais ir juvelyriniais dirbiniais dalyvauja įvairiose parodose.

Fotomenininkas Petras Vaičiulis pristato fotografijųn parodą „Šviesos link“

Fotomenininkas Petras Vaičiulis pristato fotografijųn parodą „Šviesos link“

Pristatydamas tapybos darbus Šilutės meno mėgėjams profesionalus menininkas papasakojo apie parodoje eksponuojamų paveikslų prasmę, siužetą, minties ar idėjos perkėlimą ant drobės bei tapymo motyvus. Jis niekada nesiekė būti madingas, jam daug svarbiau – atskleisti save, ieškant savojo „Aš“ protėvių tradicijose, mitologinėse istorijose ar dabarties meno tendencijose. Jo darbai – savotiška bendravimo forma su žmonėmis, visuomet nestokojantys siužetų, kuriuose glūdi istorijos, susidedančios iš situacijų, nuorodų, iš tapytojo santykio su jį supančia aplinka, istoriniu palikimu. Autorius apie šių darbų ciklą sako: „Tie mano darbai, drobės yra savotiški išsigelbėjimo ženklai, laimingojo žmogaus daiktai. Jie, nuolat gerinami, perpaišomi, perpasakojami, tampa savotiškais liudijimais, maniška vargšų biblija, kuri istorijas nemokantiems skaityti pasakoja nupaišytais vaizdais“.

Literatūros gerbėjams G. Latakas atskleidė ir savo poetiškąjį amplua su naujausia poezijos knyga „Lokenos“. Pristatydamas trečiąją eilėraščių knygą autorius papasakojo kiekvieno savo skaitomo eilėraščio atsiradimo priešistorę, kad klausytojai suprastų prasmę, nes jo eilėraščiai nėra lengvai suprantami. Poezijos knygos redaktorius Vytautas Stulpinas anotacijoje rašo: „Gvido Latako eilėraščiuose nuolatos kinta rakursai, gaivalingai sujuda stichijos: dailė padeda poezijai, poezija – dailei“.

Fotomenininko Petro Vaičiulio ėjimas „Šviesos link“

Šilutiškių pasibuvimą su menininkais pratęsė žinomas fotomenininkas Petras Vaičiulis, pristatęs fotografijų parodą „Šviesos link“. Susirinkusieji su susidomėjimu klausėsi pasakojimo apie kiekvienos fotografijos atsiradimo istoriją, siužetą bei prasmę. Jo fotografijose užfiksuotos ne tik kasdienybės akimirkos, kurias ne visada pastebime, bet ir santykis su jį supančia aplinka, gamtos detalėmis ar žmonėmis.

Dūdmaišiu groja Arūnas Sniečkus

Dūdmaišiu groja Arūnas Sniečkus

Fotomenininko bičiulis G. Latakas apie šią parodą rašo: „Šiuose jo darbuose pagrindinis veikėjas – Šviesa. Tos fotografijos – mažos novelės nutykojimai, laukiant tinkamo apšvietimo, šešėlio, žmogaus, šviesos. Šviesaus žmogaus, galiausiai – žmogaus šviesos ir žmonių susitikimų su šviesa“. Menininko pastebėjimu, parodos lankytojams siūloma neskubant žiūrėti, neprabėgti pro šias fotografijas, nes „reiktų kiekvienoje jų atsekti autoriaus pastebėjimą, sugretinimą, išieškojimą. Pastebėti sugebėjimą sutirštinti šviesą, išlaukti šviesos sutirštėjimo“. Anot G. Latako, P. Vaičiulis šioje parodoje yra ir filosofas, ir „vienuolis, kuriam Pažaislis atidengia visas nišas, per kurias plūsta šviesa…“

Iš Skuodo kilęs fotografas P. Vaičiulis yra aktyvus, nerimstantis, pastabus, ieškantis ir turintis savitą kūrybos stilių. Pagrindinis fotomenininko kūrybos tikslas yra surasti, užfiksuoti tai, kas gražu, ir tai parodyti kitiems. G. Latako nuomone, jis „myli tai, ką mato aplinkui save, myli ir pačią fotografiją“. Fotomenininkas P. Vaičiulis itin aktyviai dalyvauja visuomeniniame ir kultūriniame gyvenime, įvairiuose miestuose rengia personalines parodas, fotografuoja kultūrinių renginių akimirkas.

Dailininko Gvido Latako parodos „Riterio sapnas“ pristatymas

Dailininko Gvido Latako parodos „Riterio sapnas“ pristatymas

Vinco Bundzos muzikos sąskambių pynė

Penktadienio pavakarę susirinkusius poezijos, meno, fotografijos ir muzikos mėgėjus užbūrė kauniečio bardo Vinco Bundzos dovanotos lyriškos dainos, atliktos lietuvių bendrine kalba ir žemaičių tarme. Iš Žemaitijos kilusio dainuojamosios poezijos atlikėjo gitaros garsai padėjo atskleisti dialogą tarp meno ir poezijos. Popietėje meno, muzikos ir poezijos sąskambiai pripildė šilutiškių širdis ir sielas švelnumo, gerų emocijų ir prasmingų minčių.

Kauniečių menininkų – dailininko ir juvelyro G. Latako kūrybos parodą „Riterio sapnas“ bei fotomenininko P. Vaičiulio fotografijos parodą „Šviesos link“ galite pamatyti užsukę į Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Kultūrinę palėpę (Tilžės g. 10, IV a.). Parodos bus eksponuojamos visą balandžio mėnesį.

Maloniai kviečiame apsilankyti ir pamatyti šviesa alsuojančius P. Vaičiulio fotografijos bei mitologiją ir istorinio paveldo momentus įprasminančius G. Latako kūrybos darbus.

Poetas G. Latakas skaito eilėraščius iš savo poezijos knygos „Lokenos“

Poetas G. Latakas skaito eilėraščius iš savo poezijos knygos „Lokenos“

Kauniečiai menininkai (iš kairės bardas Vincas Bundza, fotomenininkas Petras Vaičiulis, poetas Gvidas Latakas)

Kauniečiai menininkai (iš kairės bardas Vincas Bundza, fotomenininkas Petras Vaičiulis, poetas Gvidas Latakas)

G. Latako mažosios plastikos darbai

G. Latako mažosios plastikos darbai

Spausdinti
Facebook komentarai