Literatūrinio rudens „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“ literatūrinės premijos laimėtoja D. Žibaitienė

Tradicinis literatūrinis ruduo pamaryje

Rugsėjo 16–17 dienomis Šilutės F. Bajoraičio viešoji biblioteka visus literatūrinio žodžio kūrėjus, mėgėjus, skaitytojus, klausytojus pakvietė į tradicinio literatūrinio rudens „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…‘2021“ šventės-konkurso baigiamuosius renginius.

Konkursas yra vienas iš strateginių Šilutės rajono savivaldybės 2021 metų kultūros renginių. Kas trejus metus, nuo 2005 metų, vykstantis renginys kaskart nustebina jo dalyvių – kraštiečių ir šilutiškių – pateiktų leidinių temine ir žanrine įvairove bei specifika. Šiemetinėje, septintojoje, šventėje sulaukta 24 kūrėjų iš visos Lietuvos ir net iš už Atlanto – Jungtinių Amerikos Valstijų.

Pirmąją šventės dieną susitikimai su konkurso-šventės dalyviais vyko viešosios bibliotekos Kintų, Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio filialuose. Šilutės miesto bendruomenė susitikti su literatais buvo kviečiama F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje surengtuose pašnekesiuose su kūrėjais.

Bibliotekoje sklandė kūrybos paukštė

Šventės dalyvių pašnekesių popietę F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje globojusi lituanistė Daiva Trijonienė pripažino, kad kalbėti apie kūrybą, literatūrą šiais laikais sudėtinga. Kuriantys kitaip mato pasaulį, pastebi dalykus, kuriems kiti būna akli, jautriau reaguoja į supančią aplinką. O juk nūdienos pasaulyje dažnai susiduriame su susvetimėjimo, egoizmo, šiurkštumo apraiškomis.

Susitikimo metu meninio žodžio kūrėjai atviravo apie savo kelią į literatūrą, apie pradžių pradžią link kūrybos. Specialiai šventei atvykimo į Lietuvą iš Jungtinių Amerikos Valstijų laiką derinusi Nijolė Marytė Šerniūtė prisipažino esanti vienišė, niekam savo eilėraščių nesiunčianti ir nesiūlanti. Vis tik ji – kasmetinio renginio „JAV lietuvių poezijos pavasaris“ 2021 m. laureatė. Nijolė – lituanistė, pedagogė, prieš paliekant Lietuvą yra dirbusi Šilutės švietimo skyriuje ir keliose mokyklose (buvusioje Stemplių aštuonmetėje, dabartinėje Šilutės žemės ūkio mokyklose, Šilutės Vydūno gimnazijoje).

Pamario krašto žurnalistas Stasys Mėlinauskas prisiminė, jog pomėgis kūrybai ko gero užsimezgė dar jauname amžiuje, kai teko užrašyti tėčio diktuojamus laiškus. Įdomus Šilutės kraštui skirtų trijų knygų autoriaus kūrybinis procesas – knygos rašymas prasideda nuo pavadinimo. Jame, anot S. Mėlinausko, turi tilpti žinia apie ką yra knyga.

Literatai Teresė Leciūtė-Lorenčienė, Violeta Astrauskienė irgi liudijo, jog meilė knygai, kūrybai gimė dar vaikystėje, gimtojoje šeimoje. Kartu su kūrėjomis augo ir tvirtėjo noras užrašyti savo mintis, gimė pirmieji ir vėlesni tekstai.

Įdomių detalių apie savo knygą „Afganistano mėsmalė, 1979–1989 m.“ ir istorinį romaną „Partizanas“ papasakojo žurnalistas, redaktorius Mindaugas Milinis. Rašantieji knygų siužetą sugalvoja įvairiai – štai šis autorius visų pirma žinojo, kokia bus romano „Partizanas II“ pabaiga ir link jos vedė knygos herojus.

Pašnekesiuose mintimis apie kūrybinį kelią dalijosi ir lituanistė Birutė Morkevičienė. Poezijos kūrėja prisipažino, kad jos eilėraščiai gimsta tada, kai ji yra nebepajėgi suvaldyti jausmų, kylančių dėl liūdesio ar džiugių akimirkų.

Kūrėjų pasisakymus reziumavo viena talentingiausių Šilutės krašto literačių – lituanistė Irena Arlauskienė. Pasaulis išlieka kūryboje, knygose. Tad privalome kalbėti apie pasaulį, nepaisant sunkumų ir kylančių negerovių. I. Arlauskienė ne vieną kuriantį drąsina, ragindama neuždaryti savo kūrybos į narvą, skleisti ir dalintis ja su kitais. Konkurse debiutuojančios Aldona Sapronaitienė ir Diana Mickienė pripažino, kad pirmosios jų knygos gimė kaip tik I. Arlauskienės dėka.

Pagerbti konkurso nominantai ir laureatas

Literatūrinio rudens „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…‘2021“ šventės-konkurso idėja – aktualinti naujausią šilutiškių ir kraštiečių autorių grožinę ir humanitarinę kūrybą bei populiarinti Mažosios Lietuvos poeto, publicisto, kultūros veikėjo Fridricho Bajoraičio vardą, skiriant jo vardo literatūrinę premiją už grožinę kūrybą Tad kaskart šventės-konkurso epilogu tampa Fridricho Bajoraičio literatūrinės premijos laureato ir nominantų pagerbimo renginys.

Prizais (dailininkės Aušros Mačiulaitienės sukurtomis juvelyrinėmis plaketėmis) ir diplomais apdovanoti šešių 2021 m. konkurso nominacijų laimėtojai: Prozos nominacija už romaną „Partizanas II” skirta M. Miliniui, Ištikimybės Šilutės ir jos krašto tematikai nominacija už unikalią knygą „Nemuno delta: penkių šimtmečių akimirka“ įteikta kultūros ekspertui, kraštotyrininkui, istorikui Kęstučiui Demereckui, Tiriamosios publicistikos nominaciją už knygą „Švėkšnos žydų bendruomenė XVII–XX a.” laimėjo muziejininkė, gidė Monika Žąsytienė, Kūrinių vaikams ir jaunimui nominacija atiteko net tris knygas („Juodavandeniai”, „Stebuklingi senelio batai”, „Slapta laiškų rašymo agentūra”) konkursui pristačiusiai šilutiškei Ignei Zarambaitei, Vizualinės raiškos nominacija už iliustracijas knygoms „Kurti – tai užmušti mirtį”, „Sapnuoju gimtinę” ir Gerdos Jankevičiūtės knygai „Paukščių gojus” įvertinta V. Astrauskienė. Nominacija „Literatūrinio rudens staigmena“ paskirta kunigui Remigijui Šemekliui už Martino Chemnico knygos „Enchiridionas: tarnystė, žodis ir sakramentai” vertimą iš anglų kalbos.

2021 metų literatūrinio rudens konkurso „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“ laureate ir Fridricho Bajoraičio literatūrinės premijos laimėtoja paskelbta pedagogė, poetė, Žemaitijos rašytojų sąjungos narė, vienuolikos knygų autorė, kelių knygų bendraautorė Dalia Žibaitienė už eilėraščių knygą „Kiek daug dangaus…”

Laureatę, nominantus bei visus konkurso dalyvius pasveikino, gausiu literatūriniu derliumi pasidžiaugė Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis bei F. Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė Laima Dumšienė.

Konkurso dalyvius sveikina Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis

Ketvirtosios Fridricho Bajoraičio literatūrinės premijos laureatės
Dalios Žibaitienės kūrybos trumpa dosjė

Laureatės D. Žibaitienės poezija konkurso Vertinimo komisijos narių buvo pripažinta kaip ypač brandi savo turiniu. Eilėraščiai knygoje „Kiek daug dangaus…” liudija autorę turint poetinę klausą – pakilus virš banaliai melodingo eiliavimo, eilėraščio vidinė ritmika natūrali, sklandi. Eilėraščiuose prasismelkia laiko trapumo ir baigtinumo baugi, bet subtiliai išsakoma nuojauta. Egzistenciniai atsivėrimai įpinami į bendrą pynę, kurią papildo religinių, kultūrinių motyvų gijos.

D. Žibaitienės eilėraščiai pulsuoja meile gimtinei. Saulės, vėjo, obelų įvaizdžiai nuneša į šviesų pasaulį, kuris būdingas lietuvių liaudies dainoms. Eilėraščių ritmiškumas, melodingumas tarytum atkartoja upės tėkmę, marių siūbavimą. Temos, kurios atsiskleidžia eilėraščiuose – meilė gamtai, kalbai, istorijai – atsvara šiandienos neramiam pasauliui.

Šventėje dalyvavęs kraštietis literatūrologas Marijus Šidlauskas akcentavo, kad laureatės poezija tęsia geriausias lietuvių klasikinės poezijos tradicijas, kartu tai ir alternatyva moderniajai poezijai.

Organizatoriai ir renginių lankytojai dėkoja konkurso dalyviams už minčių raiškos pliūpsnį, pokalbius, disputus, geras emocijas ir nepamirštamus šventės įspūdžius. Tegul veriasi nauji kūrybiškumo horizontai visiems kūrėjams, kad prabėgus trejiems metams Šilutės padangėje vėl bandytume prisijaukinti žodį, paukštį, debesį…

Konkursas organizuotas vykdant Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės rajono savivaldybės finansuotą projektą „Šviesos parnešti, gera padaryti…“

Virginija Veiverienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
vyr. bibliotekininkė

Iš Jungtinių Amerikos Valstijų į šventę atvyko Nijolė Marytė Šerniūtė (nuotraukoje sėdi centre) Kęstutis Demereckas Konkurso dalyvių kūryba atskleista parodoje „Literatūrinio rudens knygų kraitė...“ Konkurso-šventės dalyvių pašnekesių popietė „Kūrybos paukštei sklandant...“ Muziejininkei Monikai Žąsytienei įteikta „Tiriamosios publicistikos nominacija“ Nominacija „Literatūrinio rudens staigmena“ paskirta kunigui Remigijui Šemekliui Renginio akimirka Violeta Astrauskienė

Spausdinti
Facebook komentarai