edukacijos metu vaikai piešė labirintus

Minėdami Knygnešio dieną vaikai dalyvavo istorijos nuotykyje

Kovo 16-oji Lietuvai ypatinga – knygnešio Jurgio Bielinio, įkūrusio didžiausią knygnešių tinklą Lietuvoje, gimimo diena. Ji skirta prisiminti ir pagerbti visus knygnešius, kurie lietuviškos spaudos lotyniškais rašmenimis  draudimo metais platino knygas lietuvių kalba.

Knygnešystė – XIX amžiaus lietuvių patriotinė veikla, nukreipta prieš carinės Rusijos vykdytą lietuviškos spaudos draudimą, trukusį daugiau kaip 40 metų. Rusijos valdžia po 1863 metų sukilimo uždraudė leisti knygas lietuviškais rašmenimis. Nepaisant to, kad už knygų platinimą buvo baudžiama kalėjimu ar tremtimi į Sibirą, lietuviai šiam reikalavimui priešinosi, lietuviški leidiniai buvo spausdinami užsienyje (tuometinėje Prūsijoje, Mažojoje Lietuvoje, Amerikoje), nelegaliai gabenami per sieną ir platinami Lietuvoje, kuri tuo metu buvo carinės Rusijos imperijos sudėtyje.

Istorijos fenomenu knygnešystė tapo tada, kai 2004 metais UNESCO ją įvertino kaip unikalią ir pasaulyje neturinčią atitikmenų veiklą.

Vaikai dalyvavo smagioje edukacijoje Jurgis Bielinis ir mažieji knygnešiai

Pagilinti žinias ir kitaip, neįprastai, praleisti pamoką į Šilutės F. Bajoraičio viešąją biblioteką iš ryto sugužėjo Šilutės M. Jankaus pagrindinės mokyklos 4 klasės mokiniai su mokytoja Jolanta Kutkiene. Smagi edukacija nukėlė vaikus į knygnešių laikus, padėjo suprasti, kaip veikė knygnešių tinklas, kokiais būdais buvo gabenamos knygos, kaip jos platintos ir slėptos, kas buvo daraktoriai, kam naudotas pūdas.  Dalyviai išmoko daug keistų žodžių, kurie buvo vartojami prieš daugiau kaip 150 metų.

Ruošdami šią interaktyvią edukaciją bibliotekininkai naudojosi Viltarės Platzner knyga „Mažieji knygnešiai“, kuri puikiai tiko supažindinti vaikus su Lietuvos istorija ir jos herojais: Jurgiu Bieliniu, Motiejumi Valančiumi ir Gabriele Petkevičaite-Bite. Vaikai sužinojo, kad  miškai, senos trobos ir bažnyčios buvo vietos, labiausiai susijusios su knygnešių kasdienybe.

Keliaudami nuotykių ir pavojų kupinais knygnešių keliais mokiniai sprendė istorijos užduotis, atsakinėjo į interaktyvios viktorinos „Mažieji knygnešiai“  klausimus, o užsiėmimo pabaigoje turėjo iššifruoti žinutę, užslėptą kirilicoje. Draugiškas komandinis darbas padėjo klasei laimėti bibliotekos įsteigtą prizą.

Dėkojame dalyviams už smagiai ir turiningai praleistą laiką, o visus, norinčius dalyvauti smagioje edukacijoje, kviečiame registruotis tel. (8 441) 78 218 arba atvykus į F. Bajoraičio viešąją biblioteką (Tilžės g. 10, 3 aukštas, Vaikų aptarnavimo skyrius).

Kristina Kelmelienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Vaikų aptarnavimo skyriaus vyr. bibliotekininkė

Edukacijos metu dalyviai sprendė užduotis Edukacijos metu vaikai atsakinėjo į viktorinos klausimus Smagioje edukacijoje vaika sprendė užduotis apie knygnešius Šilutės M. Janakus pagrindinės mokyklos 4 kl.mokiniai dalyvavo smagioje edukacijoje Mažieji knygnešiai Vaikai džiaugėsi interaktyvioje viktorinoje užėmę prizines vietas Vaikai edukacijos metu sužinojo žodžių, kurie buvo vartojami Lietuvoje prieš 150 metų Vaikai sprendė interaktyvią viktoriną Mažieji knygnešiai Vaikai sprendė istorines užduotis edukacijoje Mažieji knygnešiai Vaikai šifravo kirilica užkoduotą žinutę

Spausdinti
Facebook komentarai