Povilo Dirgėlos tapybos darbų paroda

Povilo Dirgėlos tapybos darbų paroda Pašyšių bibliotekoje

Povilas Dirgėla – žinomas Lenkijoje bei Lietuvoje marinistas, kartais tapantis ir siurrealistinius paveikslus. Gimė  ir augo Klaipėdoje. Studijavo Vilniaus universitete filologiją, tačiau teptuko iš rankų taip ir nepaleido. Piešti pradėjęs dar vaikystėje akademinio meno mokėsi dailės mokyklos vakariniame skyriuje.

Dailininkas nuo 1983 m. aktyviai dalyvauja parodose. Jis yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys, 2009 m. suteiktas meno kūrėjo statusas. 2019 m. ir 2021 m.  Jūrmalos (Latvija) tarptautinėse marinistikos bienalėse konkursuose laimėjo žiūrovų prizus. 2020 m. tapybos darbas buvo eksponuojamas parodoje „Galva su daug minčių“ Šiuolaikiniame meno centre Vilniuje.

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Pašyšių filiale nuo balandžio 1 d. eksponuojama P. Dirgėlos tapybos darbų paroda ,,Jūros mūša“. Mažos bibliotekos sienas puošia didingi jūros vaizdai.

Kodėl jūra? Marinistika tiek literatūroje, tiek dailėje pastaruoju metu paskendusi užmarštyje, o paveikslas su jūros vaizdu nebesulaukia išskirtinio dėmesio kaip anksčiau.

Kalbėdamas su korespondente Birute Skaisgiriene paveikslų autorius išsakė mintis: „Savo paveiksluose labai stengiuosi neįžeisti jūros nemokšiškumu, nenuoširdumu ar prasta tapyba. Gal todėl jūra ir parodo man savo gražiausias ir įdomiausias vietas, kurias bandau užfiksuoti drobėje. Nuo vaikystės jūra stebina savo erdve, didžiule nesutramdoma jėga. Ir dabar žiūriu į jūrą ir jos jėgą su visa derama pagarba stichijai.“

Povilas Dirgėla retai tapo jūrą nuo kranto. Jis gana dažnai sugalvoja visokių keistų žygių, kurie padeda pamatyti jūrą tarsi iš vidaus. Gal todėl stebint jo paveikslus susidaro įspūdis, kad stovi ant laivo denio ir jauti vėjo šėlsmą ir bangų mūšą. Rami, šilta, draugiška, grasinanti, atšiauri, putota – tai tik keli iš daugelio jūros vaizdų  apibūdinimų stebint paveikslus. Jūra vienoda, tačiau kaskart skirtinga, nešanti mintimis kažkur už horizonto.

,,Atvira Klaipėda“ korespondentei paklausus, kiek veidų turi jūra, ar ją įmanoma ištapyti tiek, kad imtumei kartotis, P. Dirgėla sakė: „Esu sulaukęs pasakymo, kad jūros tema visiškai išsemta,  kad ir kaip ją betapyčiau, vis tiek bus kičas. Gerai kartą yra pasakęs menotyrininkas Petras Šmitas – meilės tema dar labiau išsemta, bet vis dar plėtojama visose meno srityse. Ačiū jam, padrąsino. Žinoma, jei žmogus žiūrėdamas į jūrą mato tik bangos lūžimą, atmintin įsirėžia labai monotoniškas vaizdas. Jeigu sugebi pamatyti jos jėgą, jos spalvas ir atspalvius, jos detales, jos blyksnius, jos erdvę, jos bangų formas – tai neišsenkamas įspūdžių šaltinis. Motyvų paveikslui – nors vežimu vežk.“

Daugelis parodą aplankiusių bibliotekos lankytojų, tarsi patvirtindami menininko žodžius,  žavisi beribe erdve, atsiveriančia iš paveikslų. Parodoje eksponuojami naujausi autoriaus darbai. Visi, kurie neturi galimybės apsilankyti bibliotekoje, su P. Dirgėlos tapyba gali susipažinti Pašyšių bibliotekos feisbuko paskyroje https://www.facebook.com/167148310152323/videos/766105721022227 veikiančioje virtualioje parodoje.

Pašyšių bibliotekoje P. Dirgėlos tapybos darbai bus eksponuojami iki gegužės 1 d.

 

Danutė Adomavičienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Pašyšių filialo bibliotekininkė

Povilo Dirgėlos tapybos darbų paroda Povilo Dirgėlos tapybos darbų paroda

Spausdinti
Facebook komentarai