Knygos „Mėmelio šturmo blefas“ pristatymas

Knygos „Mėmelio šturmo blefas“ pristatymas

Anglų poetas Alfredas Tennysonas yra parašęs šiuos žodžius: „Melas, kuriame yra pusė tiesos, yra juodžiausias iš melų“. Drąsiai prie šios citatos būtų galima pridėti ir romėnų filosofo Senekos mintį: „Melas – plonasienis daiktas. Gerai įsižiūrėjus, jis persišviečia“. Netikite? Įrodymas – nauja leidyklos „Briedis“ išleista Mindaugo Milinio ir Antano Verkelio istorinė dokumentinė knyga „Mėmelio šturmo blefas“, pažymėta N-18 ženklu.

Pirmasis jos pristatymas vyko gegužės 26 dieną Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje, dalyvaujant autoriui Mindaugui Miliniui. Istorija tampančias aktualijas kraštietis žurnalistas, leidėjas, rašytojas paverčia dokumentinėmis knygomis arba grožinės literatūros kūriniais. Parašęs knygas apie Lietuvos partizanus, karą Afganistane, šį kartą ėmėsi šiam kraštui svarbios temos – Antrojo pasaulinio karo įvykių Klaipėdos krašte.

Knygoje pasakojama apie 1944–1945 m. mūšius tarp Raudonosios armijos ir Vermachto dėl Klaipėdos, kurią vokiečiai ir rusai savo dokumentuose vadino Mėmeliu. Sovietų propaganda daug metų pūtė miglą apie 1945 m. sausio 28 d. uostamiesčio šturmą, tačiau retas kuris žinome, kad tikroji Mėmelio puolamoji operacija vyko 1944 m. spalį ir baigėsi sovietų fiasko. Nutraukti operaciją privertė patirti milžiniški nuostoliai. 1945 m. sausio pabaigoje Raudonosios armijos generolai tikėjosi, kad apsupti vokiečiai yra pasmerkti, ir miesto šturmuoti neskubėjo. Tuo metu Vermachto įgula slapčia per penkias naktis atsitraukė į Rytų Prūsiją. Knygoje aprašomos ir Šilutės bei aplinkinių apskričių okupavimo detalės.

M. Milinio iliustratyvus pristatymas dalyvavusiems buvo tarsi istorijos pamoka. Renginio metu pristatyti žemėlapiai, planai, archyviniai dokumentai ir amžininkų prisiminimai įrodo, kad pateikti faktai yra ne iš piršto laužti. Autorius atkreipė dėmesį į vyraujančius mitus, kuriais apipinti karo įvykiai šiame krašte. Argi tai nematyti ir dabar, stebint įvykius Ukrainoje? Anot M. Milinio, istorija juda spirale. Nors nuo knygoje aptariamų tragiškų įvykių praėjo beveik aštuoniasdešimt metų, tačiau stebėdami dabartinius įvykius Ukrainoje matome besikartojančią istoriją. Rusų kareivio genetinė atmintis niekur nedingo.

Renginio metu M. Milinis iškėlė klausimą, kodėl nedrįstame atsisakyti sovietinių klastočių. Prasidėjus Rusijos karui prieš Ukrainą, daugelis žmonių pakeitė savo požiūrį į tam tikrus dalykus, ypač – į sovietmečio simbolius, kurių galima pamatyti ir Šilutės mieste. Ar juos reikia išsaugoti?

Knyga „Mėmelio šturmo blefas“ nuplėšia sovietinio melo ir propagandos šydą bei užpildo istorinės atminties spragas.

 

Inga Tarozienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Bibliotekininkystės ir kraštotyros skyriaus vyresnioji bibliotekininkė

Knygos „Mėmelio šturmo blefas“ pristatymas Knygos „Mėmelio šturmo blefas“ pristatymas Knygos „Mėmelio šturmo blefas“ pristatymas

Spausdinti
Facebook komentarai