Raima Zander

Apie bohemą ir ne tik su menininke Raima Zander

Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos  Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio filialuose lapkričio 15 ir 18 dienomis vyko susitikimai su menininke Raima Zander ( tikr. Raimonda Canderienė), kurių metu pristatyta jos knyga „Bohema neis į dangų“.

Raima Zander gimė Kaune, čia daugelį metų gyveno. Studijavo Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikume ir Vilniaus dailės institute (dab. Vilniaus dailės akademija). Rašyti pradėjo 2017 m. Pirmoji knyga „Kauno Atlantida“ pasirodė 2019 m., o 2021 m. – antroji knyga „Bohema neis į dangų“. Rašytojos stalčiuje guli parašytos dar dvi knygos, laukiančios savo leidėjo.

Menininkė nuo  2022 m. kovo  mėnesio apsigyveno Šilutėje. Mažoji Lietuva jai yra toks nepažįstamas kraštas, tarsi Atlantida. Čia viskas įdomu: gamta, žmonės, architektūra. Raima Zander rašo „Šilokarčemos“ laikraščiui straipsnius, rengia reportažus Šilutės televizijai.

Raima ZanderParašyti pirmąją knygą ją paskatino Akmenėlių dvaro aplinka, apgaubianti gera atmosfera, lėtumu, ramybe, paveldo savitumu. Būtent ta aplinka ir sujudino atmintį, pradėjo kilti prisiminimai. Aprašyti istorijas skatino draugai. Menininkė jas užrašinėjo ir feisbuko paskyroje, kur sulaukė labai palankios reakcijos.

Pirmojoje knygoje „Kauno Atlantida nuo „Inkaro“ kamino pusės“ pasakojama apie Vilijampolę, apie rajoną, kurį visi vadina Slabodke, kur menininkė kažkada gyveno, jos vaikystę, ten gyvenusius žmones, draugystę tarp žmonių iš skirtingų socialinių sluoksnių. Pasak autorės, tik aprašytos istorijos bei personažai lieka gyvuoti tarp tų, kurie ateis po mūsų… Raimai Zander šios knygos išleidimas buvo labai svarbus.

Kita jos knyga „Bohema neis į dangų“ – Kauno ir Vilniaus bohemos atspindžiai. Tai prisiminimai iš jaunystės, studijų metų. Bohemos atstovai turėjo tam tikrą ženklą, kuris reiškėsi aprangoje, elgesyje, lankymusi tam tikrose vietose. Šioje knygoje užfiksuotos to laikmečio akimirkos, situacijos, personažai. Visi jie yra tikri, pakeisti tik vardai, tačiau jų elgesys – ne. Rašydama šią knygą autorė bandė atsakyti į sau užduotus klausimus, ieškoti atsakymų, kodėl žmonėms taip nutinka, kodėl jų gyvenimai pakrypsta taip, o ne kitaip.

Susitikimo pabaigoje viešnia visiems palinkėjo draugystės, nesusvetimėti ir būti arčiau vienas kito.

Renginys organizuotas įgyvendinant Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos projektą „Tiltai tarp meno ir saviraiškos“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės rajono savivaldybės.

 

Nijolė Rimkienė,
Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos
Žemaičių Naumiesčio filialo vyresn. bibliotekininkė

Spausdinti
Facebook komentarai