MIR_ savaite PLAKATAS 2023

Tapti informacijos ekspertu padės Lietuvos bibliotekos

Niežti rankos spausti nuorodą, viliojančią laimėti milijoną? Sunku atsispirti šeicho palikimui? Nepasiduoti propagandai? Ar žinote, kaip tvirtai nardyti informacijos vandenyne? Jums padės Lietuvos bibliotekos. Spalio 24–31 d. jos antrąsyk kviečia kartu paminėti Pasaulinę medijų ir informacinio raštingumo savaitę.

„Matome, jog medijų ir informacinio raštingumo iššūkiai panašūs visoje planetoje. Dezinformacija, misinformacija, melagienos paliečia skirtingus regionus, žemynus. Dėl sparčiai tobulėjančių technologijų, tokių kaip dirbtinis intelektas, naudojimo dezinformacijai, netikrai informacijai skleisti tenka suremti pečius plačiai tarptautinei bendruomenei, tarptautinėms ekspertų grupėms. Esame stipriai vieni su kitais susiję. Visgi galima pastebėti, jog Lietuvoje ir kitose kaimyninėse valstybėse medijų ir informacinis raštingumas dažnai apmąstomas kartu su nacionalinio saugumo klausimais dėl esamos geopolitinės situacijos“, – teigia Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato komunikacijos programų vadovė Miglė Viselgaitė.

Lietuvos kultūros ministras Simonas Kairys pabrėžia: pastarųjų kelerių metų įvykiai pasaulyje įrodė, kad gebėjimai kritiškai vertinti gaunamą informaciją, atsirinkti šaltinius, atpažinti melagienas tapo ypač svarbūs. Šis poreikis tik stiprės – nesvarbu, kalbėtume apie kibernetinius incidentus, propagandos mašinos įtaką ar kasdienes veiklas socialiniuose tinkluose.

„Medijų ir informacinis raštingumas tampa baziniu poreikiu, kurį aktyviai ugdyti privalome ne kada nors, o šiandien, – sako kultūros ministras Simonas Kairys. – Todėl labai vertinu Lietuvos bibliotekų įdirbį šioje srityje – jos tapo nebe vien knygų namais, bet ir tikrais medijų ir informacinio raštingumo ugdymo centrais. Bibliotekos neatsiejamos nuo jų bendruomenės, žmonių, kurie šia institucija pasitiki, nuolat lankosi, užmezga asmeninį ryšį su specialistais, todėl būtent bibliotekų vaidmuo didinant visuomenės sąmoningumą, supratimą apie informacinio raštingumo svarbą yra ypač reikšmingas ir aktualus.“

Šiemet bibliotekos siekia, kad Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė apimtų kiekvieną šalies kampelį.

„Suplanavome, kad kiekviena Lietuvos viešoji biblioteka galėtų pasiūlyti renginį vietoje. Numatėme kokybiškų virtualių veiklų, nes ketiname pasiekti suaugusių žmonių auditoriją – tų, kurie dirba, augina vaikus, rūpinasi tėvais ir seneliais, turi daug kitų įsipareigojimų. Skubantieji galės išbandyti virtualų pabėgimo kambarį. Organizuosime susitikimus ir diskusijas su specialistais, pasitelksime improvizacijos meną, humorą. Mėgstančių susiburti, bendrauti bibliotekose lauks protų mūšiai, daug kitų rimtų ir smagių dalykų, prizų ir staigmenų.

Spalio 21 d., šeštadienį, visų Lietuvos bibliotekų lankytojai buvo  kviečiami leistis į teminį orientacinį žygį „Taigi viską žinau“. Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos lankytojai žygio metu aplankė 10 žinomų objektų Šilutės mieste ir atsakė į pateiktus klausimus ne tik apie maršruto objektus, bet ir apie medijų bei informacinį raštingumą. Įveikę maršrutą, žygio dalyviai apdovanoti organizatorių įsteigtais prizais.

Spalio 24 d., antradienį, 17.00 val. Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyks susitikimas su finansų ekspertu iš MB „iFuture investments“ Edvardu Judženčiu. Renginio metu bus aptartos šios temos:

Finansinė laisvė prasideda nuo finansinio raštingumo ir plano.
Kaip valdyti šeimos biudžetą?
Mažinti išlaidas ar didinti pajamas: tinkamų priemonių pasirinkimas.
Lengvatos, ar naudotis jomis?
Pakopinė pensijų sistema Lietuvoje nuo 2004 m., o ką svarbu žinoti šiandien?
Kaip apskaičiuojama pensija?
Draudimai. Ar jie naudingi, ar reikalingi?
Periodinio investavimo nauda kiekvienai šeimai: pamatuoti lūkesčiai ir grąža visais atvejais.
Pasyvių pajamų plano ABC.

Šios savaitės metu Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos filialuose lankytojų laukia daug įvairių edukacijų, netradicinių pamokų bei mokymų, skirtų Pasaulinei medijų ir informacinio raštingumo savaitei.

Visus renginius galite rasti čia: https://www.silutevb.lt/anonsai/spalio-24-31-dienomis/

2022 m. tarptautiniame OSIS tyrime matuotas medijų raštingumo indeksas – Lietuva gavo 58 balus iš 100. Tai 17 vieta tarp 41 Europos šalies (tiek pat balų skirta Prancūzijai).

„Keletą metų vieta išlieka ta pati, tačiau medijų raštingumo balas didėja. Džiaugiamės, jog Lietuva atsižvelgia į kitų šalių gerąsias patirtis – vis daugiau dėmesio skiria skirtingų veikėjų bendradarbiavimui, įtraukiant medijų raštingumo ir dezinformacijos ekspertus, mokslininkus, valdžios atstovus, nevyriausybines organizacijas, žiniasklaidą. Lietuvos bibliotekų tinklo organizuojama Medijų ir informacinio raštingumo savaitė – puikus tokio bendradarbiavimo pavyzdys“, – įsitikinusi M. Viselgaitė.

Visa informacija apie spalio 24–31 d. Medijų ir informacinio raštingumo savaitės renginius, projektus –   „Biblioteka visiems“ ir bibliotekų interneto svetainėse, specialioje „Facebook“ paskyroje (Medijų ir informacinis raštingumas bibliotekose).

*****

Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės globėja – Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, koordinatorė – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka. Savaitę finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Organizatorės: Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos kolegijų bibliotekų asociacija ir Lietuvos medicinos biblioteka.

Partneriai: Vytauto Didžiojo universitetas, nevyriausybinė organizacija „Meno avilys“, Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų centras DIGIRES, naujienų agentūra „Media4change“, nevyriausybinė organizacija „Pilietinio atsparumo iniciatyva (CRI)“, Lietuvos asociacija „Gyvastis“, MB „iFuture investments“, Nacionalinis kraujo centras, improvizacijos teatras „Impro241“, asociacija „Vietos bendruomenių žurnalistų tinklas“.

Rėmėjai: elektroninių knygų knygynas „Antanukas“, „Go3“ televizija, žurnalas „National Geographic Lietuva“, telekomunikacijų bendrovė „Telia“.

Informacinis rėmėjas – LRT.

Kvietimas į renginįMIR_ savaite PLAKATAS 2023 PLEISTRIUKAI

Spausdinti
Facebook komentarai