Muziejininkas pasakojo apie Žemaičių Naumiesčio įsikūrimo pradžią

Muziejininkas pasakojo apie Žemaičių Naumiesčio įsikūrimo pradžią

Kovo 27 dieną Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Gardamo filiale svečiavosi Šilutės H. Šojaus muziejaus Žemaičių Naumiesčio ekspozicijos muziejininkas Saulius Sodonis, kuris pasakojo apie Žemaičių Naumiesčio miestelio istoriją.

Šis miestelis yra artimiausias kaimynas Gardamo miesteliui, todėl buvo ypač įdomu sužinoti apie Žemaičių Naumiesčio įsikūrimo pradžią, ekonominę reikšmę, jame gyvenusius ir kūrusius  žmones, iki Antrojo pasaulinio karo ten buvusią didžiausią žydų bendruomenę. Nupūsti istorijos dulkes ir pajusti tų laikų dvasią padėjo muziejininkas S. Sadonis.

Renginio pradžioje svečias papasakojo apie miestelio įsikūrimo pradžią.  Jau XVI a. Naumiestis ir jo apylinkės tapo Lietuvos–Lenkijos karalių valstybiniu dvaru. Miestelis minimas 1600 m., valsčius – 1650 m. Naujasis Miestas (lenk. Nowe Miasto) 1750 m. gavo turgaus ir prekymečių privilegiją. 1779 m. Stanislovas Augustas Poniatovskis miestelį, priklausiusį Žemaitijos seniūnijai, penkiasdešimčiai metų išnuomojo Žemaičių taurininkui Mykolui Rionikeriui, kurio fundacija padėjo pastatyti dabartinę Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčią katalikams.

Muziejininkas papasakojo ir apie kitų religinių bendruomenių bažnyčias. Renginio dalyviai turėjo galimybę išgirsti faktų apie miestelio herbą ir turgaus aikštę Susirinkusieji nuotraukose galėjo stebėti senojo Naumiesčio vaizdus, atpažinti dar iki dabar tebestovinčius namus.

Nepastebimai greitai prabėgo laikas besiklausant įdomių pasakojimų. Nuo šiol renginio dalyviai  daugiau žinos apie Žemaičių Naumiestį. S. Sodonis pakvietė apsilankyti Žemaičių Naumiesčio muziejuje ir rekomendavo paskaityti Alberto Juškos knygą „Miestelis prie Lendros, Vanagio ir Šusties“.

 

Virginija Langienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Gardamo filialo bibliotekininkė

Muziejininkas pasakojo apie Žemaičių Naumiesčio įsikūrimo pradžią Muziejininkas pasakojo apie Žemaičių Naumiesčio įsikūrimo pradžią Muziejininkas pasakojo apie Žemaičių Naumiesčio įsikūrimo pradžią

Spausdinti
Facebook komentarai