Popietė „Kalba gimtoji man skambiausia“

Popietė „Kalba gimtoji man skambiausia“

Gegužės 7 dieną Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Gardamo progimnazijos pradinukai rinkosi Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Gardamo filiale. Juos atlydėjo mokytojos Sonata Kurmienė ir Virginija Lidžiuvienė.

Bibliotekininkė papasakojo, kuo Lietuvai ypatinga ši diena – tai Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. 1904 metais baigėsi 40 metų trukęs lietuvių kalbos rusinimo etapas. Iki tol tekstai buvo spausdinami rusiškomis raidėmis.  Lietuviai sugebėjo išsaugoti savo gimtąją kalbą ir perduoti ją vaikams. Nė vienoje pasaulio  kalboje nesurasite žodžio knygnešys. Šie žmonės slapta gabeno, platino lietuvišką spaudą, kad tik lietuvių kalba liktų gyva.

Gardamo progimnazijos mokiniai Žygimantas Stanevičius ir Aivaras Šikšnius perskaitė lietuviškas greitakalbes, o renginio dalyviai jas pakartojo. Žodžiai liejosi ir pynėsi buvo linksma. Šis užsiėmimas yra ne tik smagus , bet ir lavinantis kalbą. Nors šnekamoji lietuvių kalba ir sena, deja, rašytinė kalba atsirado ne taip seniai. Pirmoji lietuviška knyga, „Katekizmas“, išspausdinta tik XVI amžiuje. Jos autorius – Martynas Mažvydas. Manoma, kad jis gimė Gardamo apylinkėse, todėl  jo garbei pastatytas  paminklas.

Pradinukai aplankė paminklą, kur jų jau laukė gardamiškė Laima Butkutė. Ji papasakojo apie knygnešį Juozą Freitaką ( pravarde Kurčius), kuris gimė Laukstėnuose, šalia Gardamo kelio, vedusio į Mėmelį  (Klaipėdą),  kuriuo kažkada slaptai buvo gabenamos knygos.

Pagerbdami Martyno Mažvydo atminimą prie paminklo mokiniai padėjo gėles. Pradinukai džiaugėsi,  kad gali kalbėti, skaityti ir rašyti savo gimtąja kalba.

Renginys skirtas Lietuvių kalbos dienai.

 

Virginija Langienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos 
Gardamo filialo bibliotekininkė

Popietė „Kalba gimtoji man skambiausia“ Popietė „Kalba gimtoji man skambiausia“ Popietė „Kalba gimtoji man skambiausia“

Spausdinti
Facebook komentarai