žolininke Virginija Rudiene

Paskaita apie žolynų arbatas

Gegužės 7 dieną Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Inkaklių filialo lankytojai rinkosi į susitikimą su žolininke Virginija Rudiene, kuri pasakojo apie augančias mūsų kieme vaistažoles, jų naudą žmogui bei arbatų pagrindinius paruošimo būdus.

Virginija Rudienė yra baigusi miškininkystės mokslus. Jau daugiau kaip 40 metų užsiima žolelių rinkimu, kuria iš jų įvairius arbatų mišinius. Anot jos, kartu derinamos vaistažolės geriau veikia nei vartojant po vieną, todėl jau turi sudariusi per 50 įvairių arbatų mišinių. Visos vaistažolės tvarkomos rankiniu būdu, nenaudojant techninių procesų ar chemijos, todėl šios arbatos ilgai nepraranda savo vaistinių galių ir yra veiksmingos. Šiuo metu mylimiausia žolininkės vaistažolė yra dedešva, kuri turi daug naudingų vaistinių savybių, padedančių nuo įvairių ligų, o ir spalva jos nuostabi – tai mėlyna, tai violetinė, tai geltona, priklausomai nuo vėjo ar kitų oro sąlygų.

Norint tiksliai atpažinti reikiamus augalus, žolininkė patarė naudotis knygomis apie vaistažoles. Ten aprašoma, kaip jos atrodo, kur auga, kokios yra vaistažolių gydomosios savybės bei kontraindikacijos. Žolininkė pabrėžė, kad, deja, dar daugelis vaistažolių tėra labai mažai ištyrinėtos ir daugelio augalų savybės mažai žinomos. Ne visada galima žinoti, kuo kiekviena žolelė naudinga. Tai ateina su patirtimi, kuria dalijasi tų žolelių vartotojai.

Kalbėta apie vaistažolių fermentavimą, džiovinimo ypatumus. Įdomu tai, kad fermentuotas vaistažoles arbatai galima plikyti net 5–6 kartus. Tereikia išgėrus arbatą žoleles palikti be vandens, jos gali stovėti kurį laiką, o vėliau vėl jas plikyti ir gerti arbatą. Sakoma, kad trečią kartą plikant arbata yra netgi skanesnė.

Žolininkė mielai atsakinėjo į klausytojų pateikiamus įvairiausius klausimus, dalijosi ilgamete patirtimi, kitų žolininkų įžvalgomis. Daugelis vaistažolių, žolynų yra ne tik vaistai, bet ir maistas, kurį galime valgyti, paskaninti patiekalus.

Virginija Rudienė per daug savęs nereklamuoja. Turi susikūrusi feisbuke paskyrą „Pamario žolynai“, tačiau mieliau linkusi prekiauti savo žolynais mugėse, kur galima artimai bendrauti su klientais, gauti grįžtamąjį ryšį.

Ankstyvas pavasaris ir staigus orų atšilimas anksti pažadino augalus. Sužydėjo pienės, susprogo medžiai ir apsipylė žiedais. Reikia paskubėti kai kuriuos augalus rinkti jau dabar, ruošti atsargas žiemai bei visiems metams.

Naudingai praleista popietė neprailgo nei klausytojams, nei pasakotojai. Malonus bendravimas, puiki atmosfera neskubino skirstytis į namus.

 

Daiva Milkerienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Inkaklių filialo bibliotekininkė

žolininke Virginija Rudiene žolininke Virginija Rudiene žolininke Virginija Rudiene

Spausdinti
Facebook komentarai