Rusnėje skaitytojams pristatyta Kęstučio Demerecko knyga „Anckeriai Beerbohmai“
Gegužės 9 dieną Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Rusnės filiale susirinkę rusniškiai ir miestelio svečiai dalyvavo kraštiečio Kęstučio Demerecko knygos „Anckeriai Beerbohmai“ pristatyme. Renginys skirtas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai.
K. Demerecko rankose buvo galima išvysti dar spaustuvės dažais kvepiančią knygą apie Klaipėdos krašto šviesuolius Anckerius ir Beerbohmus. Vakarą autorius pradėjo negailėdamas padėkos žodžių ir dovanodamas po knygos egzempliorių Šarūnui Laužikui, Artūrui Valaičiui, Birutei Servienei, Rusnės seniūnei Daliai Drobnienei. Jis dėkojo klasės draugėms Virginijai Žilinskaitei ir Palmirai Rimdeikienei. Žinoma, autorius dėkingas žmonai Violetai Demereckienei. „Ji yra nuolatinė mano „raštų“ redaktorė“, – sakė K. Demereckas. Gal be visų šių žmonių indėlio knyga nebūtų išvydusi dienos šviesos, o gal būtų buvusi ne tokia, kokią turime šiandien?
Knyga buvo rašoma apie šešerius metus. Puslapiuose suguldyta neįkainojama mūsų krašto istorija, kuri buvo nustumta į atminties pakraščius. Leidinį sudaro penkios dalys: Anckerių giminės istorija (giminės šaknys glūdi Norvegijoje), Klaipėdiečių Beerbohmų šeimos istorija, Ernsto Heinricho Beerbohmo (1763–1838) dienoraštis, Sielių plukdymo istorija ir 1888 metų potvynis. Skaitoma ji ne kaip romanas, o tiesiog atskirais skyriais, studijuojant, įsigilinant į knygoje aprašomą Klaipėdos kraštą išgarsinusių dviejų giminių istoriją, kuri prasideda 1795 m. Leidinyje rasime šia data pažymėtą pirmąjį Rusnės vaizdą. Knygoje autorius pateikia Anckerių ir Beerbohmų šeimų giminės medžius, be kurių sunku būtų atsekti 200 metų istoriją.
„Anckeriai – garsiausia pirklių ir verslininkų šeima, kurios keturios kartos padarė didelę įtaką ne tik Rusnės, bet ir visos apskrities vystymuisi ir klestėjimui“, – rašo K. Demereckas pirmoje knygos dalyje.
„Beerbohmai – viena seniausių ir iškiliausių Klaipėdos didžiųjų pirklių dinastijų <… >. Jie pirmieji Klaipėdoje 1765 m. pasistatė vėjo lentpjūvę ir pradėjo burlaiviais plukdyti į Angliją pjautos medienos gaminius“, – taip autorius pradeda kitą dalį.
Knyga iliustruota nuotraukomis, graviūromis, piešiniais, atvirukais, žemėlapių fragmentais, rankraščių kopijomis.
Rasa Stasiuvienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Rusnės filialo bibliotekininkė