Pašnekesių vakare

Pašnekesių vakare su rašytojomis Irena Buivydaite ir Gina Viliūne kalbėtasi apie kūrybą

Spalio 13 dieną Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Žemaičių Naumiesčio filiale vyko kūrybos ir pašnekesių vakaras su rašytojomis Irena Buivydaite ir Gina Viliūne.

Šių autorių romanai Lietuvos bibliotekose nuolat patenka į skaitomiausių lietuvių grožinės literatūros knygų  sąrašus, ne išimtis ir Žemaičių Naumiesčio biblioteka, nes jos čia yra vienos skaitomiausių. Tad susitikti su šiomis rašytojomis panoro gausus būrys jų kūrybos gerbėjų.

Prozininkė, vertėja Irena Buivydaitė yra 14 knygų autorė. Ji studijavo anglų kalbą ir literatūrą Vilniaus universitete. Gyvena Alytuje, verčia grožinę ir populiariąją literatūrą, rašo romanus. Pradėdama pokalbį su susirinkusiais vakaro dalyviais viešnia prisipažino, jog rašytoja tapti niekada nesvajojo, tačiau, versdama užsienio rašytojų kūrinius, susiginčijo su pusseserėmis, jog ir ji galinti rašyti. Norėdama tai įrodyti, 1995 m. parašė pirmąjį romaną „Šimtas baltų „Mersedesų“, kuris sulaukė didelio populiarumo. Visos romanuose aprašytos istorijos, visi herojai yra išgalvoti, gimę rašytojos vaizduotėje, nors yra tam tikrų epizodų ir iš realaus gyvenimo – pastebėtų neigiamų konkretaus žmogaus savybių, poelgių, kuriuos rašytoja įpina į romanų siužetus Irena Buivydaitė yra sulaukusi pasiūlymų aprašyti konkrečių žmonių istorijas, tačiau nesutikusi. Naujo romano idėja gimsta iš paprastų, kasdieniškų epizodų, o kaip istorija plėtosis ir baigsis rašytoja sako niekada iš anksto nežinanti. Rašymas, mokymai, grožinės literatūros vertimai jai yra ne darbas, o pomėgis, kuris, pasak autorės,  labai paįvairina kasdienybę. Literatūrinius gabumus rašytoja mano paveldėjusi iš savo šeimos, nes jos teta Elena de Strozzi yra žinoma lietuvių meilės romanų autorė.

Gina Viliūnė – šešių istorinių romanų ir dviejų knygelių vaikams autorė. Ji domisi gimtojo Vilniaus bei visos Lietuvos istorija, yra profesionali sostinės gidė. Gavusi pasiūlymą bendradarbiauti rengiant leidinį ,,Vilniaus šventovės“ apie visas Vilniaus šventoves (ne tik katalikų bažnyčias, bet ir kitų religijų maldos namus) rašytoja aprašė 55 objektus. Artimesnis Vilniaus bažnyčių pažinimas padiktavo siužetą pirmajam istoriniam romanui ,,Karūna be karaliaus”, kurį autorė rašė ilgiausiai iš visų ir, kaip prisipažino, buvo nedrąsu atiduoti leidyklai. Rašytoją labiausiai žavi renesansas. Gina Viliūnė skaito mokslinius, istorinius veikalus, dažnai konsultuojasi su profesionaliais istorikais, tačiau grožinė literatūra suteikia galimybę interpretuoti.  Domėjimasis istorija kelia labai daug klausimų pačiai rašytojai ir kurdama romanus ji bando į tuos klausimus atsakyti.

Šis malonus, šiltas susitikimas baigėsi bendromis fotografijomis, gėlėmis, palinkėjimais surengti naujų susitikimų ateityje.

Renginys organizuotas įgyvendinant projektą ,,Tiltai tarp meno ir saviraiškos“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės rajono savivaldybės.

 

Danutė Bružienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Žemaičių Naumiesčio filialo bibliotekininkė

Pašnekesių vakare Pašnekesių vakare Pašnekesių vakare

Spausdinti
Facebook komentarai