Medijų ir skaitmeninio raštingumo mokymuose ugdyti informacijos tikrinimo įgūdžiai

Medijų ir skaitmeninio raštingumo mokymuose ugdyti informacijos tikrinimo įgūdžiai

Liepos 26 dieną Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Kintų filiale vyko medijų ir skaitmeninio raštingumo mokymai pagal Pasaulinės plėtros ir švietimo organizacijos IREX parengtą atviros prieigos nuotolinį medijų raštingumo kursą „Very Verified“.

Visą dieną praleidžiame naudodamiesi medijomis – siunčiame ir gauname žinutes, žiūrime vaizdo įrašus, skelbiame nuotraukas ir sekame naujienas socialiniuose tinkluose. Jaučiame poreikį būti nuolat informuoti, gauti kuo daugiau turinio ir dalytis juo su kitais. Visa ši informacija gali mus išblaškyti, suklaidinti ir užvaldyti, jei nebūsime atsargūs.  O dažnai atidžiai net neskaitome straipsnių, kuriais dalijamės. Tad pagrindinis mokymų tikslas – suteikti dalyviams esminius medijų raštingumo ir informacijos tikrinimo įgūdžius.

Šis kursas buvo sukurtas siekiant padėti Baltijos šalių gyventojams objektyviau vertinti informaciją, su kuria jie sąveikauja kasdieniame gyvenime, pastebėti manipuliaciją bei dezinformaciją.  Kursas parengtas net penkiomis kalbomis. Baigę kursą, atlikę visus testus ir išlaikę baigiamąjį testą dalyviai gauna kurso baigimą liudijantį sertifikatą.

„Very Verified” platformoje gausu pamokų apie tai, kaip mes suvokiame informaciją, kaip ji atrenkama ir pateikiama vartotojams. Kurse aptariamos platesnės temos, tokios kaip žiniasklaidos savininkai ir spaudos laisvė, pateikiami praktiniai įrankiai ir patarimai, kaip atpažinti manipuliuojančias antraštes, kaip patikrinti nuotraukas ir vaizdo įrašus, kaip elgtis su robotais ir troliais,  kaip veikia socialinių medijų algoritmai, kaip susidaro informacijos burbulai ir kaip jie atskiria mus nuo žmonių, turinčių kitokius požiūrius ir idėjas.

Pasitelkdami vaizdo įrašus, interviu, testus ir trumpus straipsnius kurso dalyviai mokėsi  analizuoti žiniasklaidos pranešimus ir atpažinti dezinformaciją, kartu ugdė ir kritinio mąstymo įgūdžius.

 

Vitalija Vyšniauskienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Kintų filialo vyresn. bibliotekininkė

Medijų ir skaitmeninio raštingumo mokymuose ugdyti informacijos tikrinimo įgūdžiai

Spausdinti
Facebook komentarai