Paskaita ,,Ki(e)ta perspektyva“ surengta Pašyšių bibliotekoje

Paskaita ,,Ki(e)ta perspektyva“ surengta Pašyšių bibliotekoje

Gyvename tokiame laikmetyje, kai informacija bei medijos supa kiekviename žingsnyje ir mes nebepajėgiame patikrinti visos informacijos. Naudojimasis medijomis įtakoja žmonių elgesį, draugų ir autoriteto pasirinkimą, net reklamos poveikis jaučiamas tarpusavio santykiuose. Būtent tada iškyla konfliktinės situacijos tarp tėvų ir vaikų, mokytojų ir mokinių, skatinančios vaikus priimti neapgalvotus sprendimus. Vienas iš tokių pasirinkimų yra cheminių medžiagų vartojimas, dažnai sugriaunantis ne tik vaiko, bet ir jo artimųjų gyvenimus.

Lapkričio 24 dieną bendradarbiaujant su Šilutės socialinių paslaugų centro darbuotojomis Nijole Stirbiene ir Irena  Valiene Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Pašyšių filiale vyko paskaita ,,Ki(e)ta perspektyva“. Jos metu visuomenininkas Eduardas Barcevičius susirinkusiems kalbėjo apie cheminių medžiagų vartojimo priežastis ir pasekmes. Paskaitos metu lektorius pasakojo,   kokias priklausomybes sukelia  šios medžiagos, kokias fizines ir psichines ligas, socialines problemas iššaukia šių medžiagų vartojimas. Pristatyta vaizdo medžiaga, kur kalba vaikai, jau turintys problemų dėl šių medžiagų vartojimo. Aptartos priežastys, kas juos pastūmėjo eiti tuo keliu, ko jie neteko, kodėl apsisprendė prašyti pagalbos. Pagrindinės cheminių medžiagų vartojimo priežastys: genetika, aplinkinių pavyzdys, žmogaus aplinka. Gyvenimas taip greitai bėga, jog mes tiesiog neturime laiko gilintis į esamą situaciją, nerandame laiko bendrauti su vaikais, o paviršutiniškos emocijos dar labiau gilina šitą prarają. Bendravimo stoka ir sąmoningumo trūkumas – pagrindinė priežastis, kodėl vaikai vis labiau vartoja įvairias chemines medžiagas. Daugelis minėtame vaizdo įraše pasisakiusiųjų  pagrindine priežastimi nurodė nesutarimus su tėvais.

„Visa tai vyksta todėl, kad mes nebeturime ir neberandame laiko pokalbiams“, – kalbėjo lektorius, todėl pagrindinę atsakomybę turi prisiimti artimiausia vaiko aplinka. Paskaitos dalyviai sužinojo, kokios cheminės medžiagos šiuo metu labiausiai paplitusios tarp vaikų, pramogų pasaulio atstovų ir dideles pajamas turinčių žmonių. Eduardas Bacevičius puikiai apibūdino požymius, kaip cheminės medžiagos veikia žmogaus psichiką, elgesį ir organizmo reakciją bei iš to išplaukiančias komplikacijas. Visi šie narkotikai yra psichoaktyvios medžiagos. Tai reiškia, kad jos pakeičia mąstymą, pojūčius ir elgesį. Jų poveikis fizinei ir psichinei sveikatai nenuspėjamas, jie gali sukelti priklausomybę.

Kaip padėti vartojantiems šias medžiagas ir jų artimiesiems? Pagrindinė priemonė – įvardinti ir pripažinti, kad yra problema. Nors šiuo metu labai daug kalbama šia tema, tačiau cheminių medžiagų vartojimas didėja, o vartojančiųjų amžius jaunėja. Paklausus, kas tai įtakoja, paskaitos dalyviai akcentavo reklamą ir pavyzdį artimoje aplinkoje. Baigiant paskaitą visi priėjo prie išvados, kad reikia nustoti kalbėti, nes atėjo laikas daryti. Pirmiausia turime pradėti nuo savęs. Nors vienas iš šio liūno ištrauktas vaikas – jau pergalė. O pagrindinė prevencinė priemonė – šeima, kaip tolerancijos ir tinkamo elgesio pavyzdys.

 

Danutė Adomavičienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Pašyšių filialo bibliotekininkė

Paskaita ,,Ki(e)ta perspektyva“ surengta Pašyšių bibliotekoje Paskaita ,,Ki(e)ta perspektyva“ surengta Pašyšių bibliotekoje Paskaita ,,Ki(e)ta perspektyva“ surengta Pašyšių bibliotekoje

Spausdinti
Facebook komentarai