Edukaciniame užsiėmime „Žalvario papuošalai“ atgaivintos baltų juvelyrikos tradicijos

Edukaciniame užsiėmime „Žalvario papuošalai“ atgaivintos baltų juvelyrikos tradicijos

Kovo 7-ąją, artėjant Tarptautinei moters dienai, Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Juknaičių filiale vyko kūrybinis-edukacinis užsiėmimas „Žalvario papuošalai“. Juvelyrė, tautodailininkė Darija Šedienė (Šilutė) supažindino su žalvario bei vario papuošalų gamybos procesu.

Juvelyriniai dirbiniai Lietuvoje paplito žalvario amžiaus pradžioje (1 600 m. pr. Kr.). Iš žalvario buvo daromi įvairūs papuošalai: antkaklės, apyrankės, segės, antsmilkiniai, žiedai, smeigtukai, kabučiai. Baltų moterys ir vyrai nešiodavo daug žalvario papuošalų. Tikėta, kad šis metalas ne tik saugo nuo blogos energijos, bet ir turi gydomųjų galių.

Žalvaris – išskirtinis metalas, šiandien puošiantis parduotuvių vitrinas, viešbučių sales ar biurų patalpas. Auksą savo išvaizda primenanti medžiaga yra labai įvairialypė, nes priklausomai nuo apdirbimo metodo gali atskleisti skirtingas spalvų gamas bei blizgesį.

Gavusios įrankių komplektą bei žalvario arba vario juostelę dalyvės mokėsi pasigaminti apyrankę ar žiedą pagal baltų juvelyrikos tradicijas. Naudojant primityvius metalo apdirbimo įrankius buvo kalinėjami ornamentai, kurie iš pažiūros atrodo paprasti ir nesudėtingi, tačiau derinami kartu sudaro įspūdingus raštus.

Moterys iš pradžių nedrąsiai kalinėjo brūkšnelius ir taškelius, tačiau edukacijai pasibaigus pasijuto tarsi priešistorės amatininkės, nes D. Šedienės dėka viskas puikiai pavyko.

 

 

Rasa Vaičiulienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Juknaičių filialo bibliotekininkė

Edukaciniame užsiėmime „Žalvario papuošalai“ atgaivintos baltų juvelyrikos tradicijos Edukaciniame užsiėmime „Žalvario papuošalai“ atgaivintos baltų juvelyrikos tradicijos Edukaciniame užsiėmime „Žalvario papuošalai“ atgaivintos baltų juvelyrikos tradicijos Edukaciniame užsiėmime „Žalvario papuošalai“ atgaivintos baltų juvelyrikos tradicijos Edukaciniame užsiėmime „Žalvario papuošalai“ atgaivintos baltų juvelyrikos tradicijos

Spausdinti
Facebook komentarai