Diskusija „Sąmoningumo ugdymo praktika – kelias įveikti patyčias“

Diskusija „Sąmoningumo ugdymo praktika – kelias įveikti patyčias“

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Kintų filialas, prisidėdamas prie Sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ, kovo 20 dieną Kintų pagrindinės mokyklos 9–10 klasių jaunimui organizavo diskusiją „Sąmoningumo ugdymo praktika – kelias įveikti patyčias“. Diskusiją vedė psichologijos, etikos, technologijų, žmogaus saugos vyresnysis mokytojas Laimondas Taroza.

Užsiėmimo pradžioje buvo užduoti klausimai: Kas yra patyčios? Kur geriausia kreiptis pagalbos, kai vyksta patyčios? Ko imtis, kai iš tavęs tyčiojasi? Dalyviai į šiuos klausimus atsakė naudodamiesi internetiniu įrankiu „Quizizz“.

Antroje diskusijos dalyje ieškota atsakymo atsakymo į klausimą, kas yra sąmoningumas. Ką reiškia šis žodis? Ką reiškia būti sąmoningu? Kai kam atrodo, kad sąmoningas yra tas, kuris yra protingas ir intelektualus. Kiti šį žodį tapatina su žodžiais „sąmojingas“, „gudrus“, „pastabus“. Būtent sąmoningumas veda į esminį žmogaus gyvenimo tikslą – ramybės ir pilnatvės atradimą.

Kvėpavimas – viena iš labai veiksmingų priemonių nurimti. Paprasčiausias dėmesio sutelkimo pratimas yra lėtas ir ramus kvėpavimas. Jaunimas išbandė šį kvėpavimo pratimą. Reikėjo skaičiuojant  iki penkių įkvėpti ir skaičiuojant iki penkių – iškvėpti. Tuomet šiek tiek užlaikyti kvėpavimą ir vėl pradėti nuo pradžių. Ramiau kvėpuojant diafragma,  visi turime tiek valingą, tiek nevalingą dėmesį ir galimybę pastebėjus, jog dėmesys nukrypo, jį sugrąžinti į savo koncentracijos objektą, šiuo atveju – kvėpavimą. Pastabumo ugdymas, kaip ir dėmesio sutelkimas bei išlaikymas, yra vienas svarbiausių žingsnių siekiant sąmoningumo.

Išbandžius meditacinius pratimus dalyviams buvo išdalinti lapai su žmogaus  kontūru. Skirta užduotis – nupiešti save, o kitoje lapo pusėje reikėjo nupiešti emociją, kaip jautiesi, kai tave kas įskaudina ar įžeidžia.  Pirmoji lapo pusė – tai mūsų išorė, o antroji – mūsų vidus.

Norint įveikti patyčias yra svarbu suprasti, jog esame skirtingi, bet visi jaučiame panašius jausmus. Skirkime daugiau laiko pažinti save bei vienas kitą,  įvardinti jausmus. Ugdykimės pagarbų tarpusavio bendravimą.

Draugaukime, šypsokimės, padėkime vieni kitiems, užjauskime ir džiaukimės drauge ne tik šį mėnesį, bet ir kiekvieną dieną! Pasielgus netinkamai, visada galima atsiprašyti.

Dėkojame psichologijos mokytojui Laimondui Tarozai už įtraukiančią veiklą.

 

Vitalija Vyšniauskienė
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Kintų filialo vyresn. bibliotekininkė

Diskusija „Sąmoningumo ugdymo praktika – kelias įveikti patyčias“ Diskusija „Sąmoningumo ugdymo praktika – kelias įveikti patyčias“ Diskusija „Sąmoningumo ugdymo praktika – kelias įveikti patyčias“

Spausdinti
Facebook komentarai