Lietuvos istoriją vaikams pateikė „Stalo teatras“
Lapkričio 24 dieną į Žemaičių Naumiestį atvyko „Stalo teatras“ iš Vilniaus su spektakliu „Sekretai iš būtųjų laikų“. Spektaklio režisierė Saulė Degutytė vaikams papasakojo, kas yra sekretai, kuriuos su draugėmis kurdavo vaikystėje, kurie susiję su paslaptimis ir dažnomis išdavystėmis. Spektaklyje sekretai atskleidė ir mūsų šalies istorijos epizodus.
„Stalo teatro“ spektakliams būdinga edukacinė misija, ne išimtis ir šis spektaklis. Režisierė Saulė Degutytė sakė, kad svarbu, jog mažieji žiūrovai per muziką, dailę patirtų estetinį išgyvenimą, ir patys dalyvaudami spektaklio vyksme, praplėstų savo akiratį, įsimintų istorinius faktus, suvoktų, kodėl įvyko vienas ar kitas istorinis įvykis. Spektaklyje vaikams į galvą nebuvo brukami sausi faktai, datos. Čia viskas vyko gyvai, iliustruojant ant sienos rodomais vaizdais.
Spektaklis „Sekretai iš būtųjų laikų“ jauniesiems žiūrovams pristatė keturis Lietuvos istorijos epizodus: karaliaus Mindaugo karūnavimą, Žalgirio mūšį, Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilę ir šv. Kazimiero istoriją. Spektaklio metu žiūrovai pamatė daugybę dailės kūrinių reprodukcijų iš atitinkamų laikotarpių, susijusių su minimais istorijos įvykiais ir asmenybėmis, praėjusio laiko žmonių buities gyvenimo detalių, klausėsi muzikos.
Vaikai sužinojo, kaip Mindaugas tapo karaliumi, pamatė Žalgirio mūšio eigą, demonstruojamą naudojantis žirniais, pupelėmis, grikiais bei kitomis kruopomis, išsiaiškino, kur stovėjo Barboros Radvilaitės namai, kur pasirodė jos dvasia nuliūdusiam Žygimantui Augustui, koks geradaris buvo ir kiek žmonių likimų išgelbėjo šventuoju paskelbtas karalaitis Kazimieras, kaip atrodė Vilnius, katedra tam tikrais istorijos tarpsniais.
Vėliau vaikai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse. Dalyviai buvo kviečiami nupiešti spektaklio paliktus įspūdžius. Vaikams buvo išdalinamos didelės popierinės lėkštės, o ant jų – po skaidrę, ant kurios flomasteriais reikėjo piešti spektaklyje labiausiai įsiminusį įvykį ar istorinę asmenybę. Nupiešę ir užrašę savo vardą, skaidres dalyviai atidavė Saulei Degutytei, o išdidinti ekrane jų pačių nupiešti piešiniai, kuriuos patys pristatė, leido pasijusti svarbiais įvykių dalyviais.
Renginys organizuotas įgyvendinant Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos projektą „Tiltai tarp meno ir saviraiškos“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės rajono savivaldybės.
Nijolė Rimkienė,
Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos
Žemaičių Naumiesčio filialo
vyresn. bibliotekininkė